PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Poronin

Wiadomości

Debata kandydatów na wójta

Poniedziałek, 15 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW niedzielę w Poroninie odbyła się debata kandydatów na urząd wójta. Wzięli w niej udział wszyscy ubiegający się o to stanowisko w gminie: Robert Chowaniec reprezentujący KWW „Tatrzańskie Przymierze”, Stanisława Szostak z KWW „Światełko w tunelu” oraz obecny wójt Bronisław Stoch, popierany przez KWW „Jedność Tatrzańska”. Kandydaci mieli możliwość zaprezentowania swojej osoby i programu, a następnie odpowiadali na pytania publiczności.


Robert Chowaniec reprezentuje nowe ugrupowanie jakim jest "Tatrzańskie Przymierze". W swoim programie podkreślił konieczność rozwoju bazy rekreacyjno-turystycznej, wsparcia działalności gospodarczej mieszkańców, poprawy bezpieczeństwa poprzez przywrócenie posterunku policji w Poroninie, wsparcia działalności OSP, dokończenia inwestycji oświatowych, poprawy funkcjonowania ośrodka zdrowia, poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania, utworzenia ścieżek rowerowych i tras kuligowych, promocji gminy oraz podjęcia działań związanych z ochroną środowiska (kanalizacja, segregacja śmieci, rozwój sieci geotermalnej).
- Moim marzeniem jest utworzenie takiej gminy, w której chętnie zatrzymają się turyści pragnący wypoczywać pod Tatrami. Wierzę, że to marzenie może się spełnić, a Poronin zmieni się na lepsze. Dlatego zachęcam do licznego udziału w wyborach – przekonywał Robert Chowaniec.

Jako drugi zaprezentował się Bronisław Stoch.
- Jedność Tatrzańska jest ta sama, ale nie taka sama. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia kończącej się kadencji - obecny wójt rozpoczął wystąpienie od podsumowania ostatnich czterech lat.
Podkreślił przede wszystkim osiągnięcia gminy w dziedzinie drogownictwa oraz sprawne pozyskiwanie środków zewnętrznych.
- Pozyskaliśmy ok. 15 mln zł ze środków zewnętrznych na inwestycje, oprócz tego realizowano także projekty miękkie. Warto tu podkreślić dobra współpracę ze Słowakami i realizacje pierwszych wspólnych przedsięwzięć – tłumaczył się wójt, któremu przedmówca zarzucał słabe wykorzystanie funduszy zewnętrznych.
W programie Bronisława Stocha znalazła się przede wszystkim kontynuacja rozpoczętych już przedsięwzięć, zwłaszcza w zakresie drogownictwa, oświaty i ochrony środowiska oraz poprawa wizerunku gminy. Wójt deklarował odniesienie programu Jedności Tatrzańskiej do mieszkańców.
– Wsłuchamy się w ich głos i zgodnie z nim będziemy aktualizować nasze zamierzenia – mówił.

Jako ostatnia zaprezentowała się Stanisława Szostak.
- Nie zamierzam niszczyć tego, co już zrobili poprzednicy. Ale w samorządzie przepracowałam już 28 lat i nauczyłam się jednego. Ludzie przyjmą najgorsza decyzję, jeśli wszystkich traktuje się równo. Ta zasada musi obowiązywać – mówiła kandydatka.
Stanisława Szostak przypomniała osiągnięcia I kadencji samorządu, m.in. podział Gminy Tatrzańskiej i utworzenie powiatu.  - Wprowadzaliśmy nowy porządek. Była nas garstka, ale dzięki zapałowi i pracy wiele udało się nam dokonać. Tak samo chciałabym rządzić w Poroninie. Jest tutaj przecież dużo ludzi z ogromna inicjatywą, ale trzeba im pomóc i stworzyć szanse. Stanisława Szostak w swoim programie zawarła przede wszystkim poprawę warunków w szkołach, remont dróg, rozbudowę wodociągu i kanalizacji, pozyskanie środków z UE, poszerzenie oferty kulturalnej, troska o zachowanie kulturowego dziedzictwa, w tym gwary góralskiej.
- Konieczny jest rozwój sieci dróg lokalnych. Chociażby połączenie Zębu z Zakopanem przez Ciągłówkę oraz wprowadzenie w życie koncepcji promienistych dróg od Nowego Targu. Chciałam także zaproponować zagospodarowanie terenów nad Porońcem. To miejsce dla kuligów, a nawet można stworzyć tam plażę, która stanie się atrakcją dla turystów. Trzeba także lepiej wykorzystywać scenę plenerową, stworzyć miejsca dla publiczności bliżej niej. W zimie przydałoby się w parku lodowisko – mówiła kandydatka, przekonując, że nawet tak drobne sprawy mogą być ważne dla mieszkańców gminy i trzeba o nie dbać.
- Musimy zadbać o nas, górali, a nie tylko o gości. Na Węgrzech i w Bułgarii gwara, śpiew i taniec zostały wprowadzone do szkół. U nas też tak powinno być – przekonywała.

Mieszkańcy chętnie skorzystali z możliwości zadawania pytań kandydatom. Największe kontrowersje budziła jak zwykle kwestia budowy „zakopianki” oraz wprowadzenia tzw. „Prawa szlaku”.

- Pieniędzy na zakopiankę nigdy nie było. Co jednak z ludźmi, którzy maja zablokowane tereny od 30 lat. Konieczna jest zmian planów zagospodarowania i zwrot tych terenów właścicielom. Moim zdaniem rozwiązaniem jest promienista sieć dróg od Nowego Targu – podkreślała Stanisława Szostak.

- Stary projekt zakopianki nie jest już aktualny, popieramy natomiast koncepcje firmy IVV. Rozmowy o zakopiance zaczniemy jednak od mieszkańców – przekonywał z kolei wójt Bronisław Stoch.

- Jesteśmy przeciwko prawu szlaku w obecnym kształcie. Na ten temat musi być przeprowadzona debata publiczna – wyjaśniał Robert Chowaniec.

- Prawo szlaku służy ludziom, którzy chcą czerpać z niego dla siebie korzyści. W przypadku budowy wyciągów i tras narciarskich ludzie musza się po prostu ze sobą dogadać, tak jak to się stało chociażby w Białce. Żadne prawo szlaku nie było tam potrzebne. Za korzystanie z czyjejś ziemi trzeba zapłacić – wyraziła swoja opinię Stanisława Szostak.

- Konieczna jest debata w sprawie prawa szlaku i wypracowanie zdania przez społeczność gminną – uważał z kolei Bronisław Stoch.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.