PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Raba Wyżna

Kultura

Biesiada śląska

Poniedziałek, 5 października 2009 r.
Autor: Henryk Urbanowski

fot. Piotr KuczajNa pożegnanie lata i siłą rzeczy powitanie złotej polskiej jesieni GOK w Rabie Wyżnej za sprawą niestrudzonej Elżbiety Smółki zorganizował „Biesiadę śląska”.


Ponad trzy godziny programu dała grupa Mirosława Jędrowskiego z Chorzowa, wciągając publiczność do śpiewania śląskich, góralskich, czeskich, ukraińskich i ogólnopolskich pieśni biesiadnych. Jednym zdaniem: było jak na weselu po północy, bo i tańczono również. Aliści było to wesele w rodzaju tych, do których namawia ksiądz Zązel. Nawet piwa nie podano, do czego przymawiali się artyści. Był za to tort ogromny z dedykacją dla obecnego na biesiadzie wójta Andrzeja Dziwisza „za wszystko, co zrobił dla gminy”. Dla każdego starczyło po kawałku, a dla łasuchów była jeszcze dokładka. Tort wykonały gaździny z kół gospodyń wiejskich z Raby Wyżnej, Harkabuza, Podsarnia i Sieniawy wdzięczne za to, że widok ich wsi zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Bo i Orlik w Rabie działa, hala sportowa w Rokicinach zachwyca, gdzie okiem spojrzeć wylewa się asfalt, układa chodniki, a i siedziba gminy miejski ratusz przypomina, ma wieżę z zegarem. Do tego na wielu gmachach publicznych pojawiły się solary, wzbudzając lekką zawiść w sąsiednich gminach.
Wśród publiczności znalazło się wiele osób również z nie wymienionych wyżej wsi: Skawy, Rokicin Podhalańskich, Bielanki i Bukowiny-Osiedla, ponad połowa w góralskich strojach. Oprócz wójta z małżonką zauważyliśmy sekretarza gminy Roberta Migiela i radnego Józefa Pieczarę.
Artyści wystąpili natomiast w następującym składzie: Bożena Jędrowska, Jolanta Krawczyk, Mirosław Jędrowski – śpiew i taniec, Stefan Rylkowski – klawisze, Jarosław Podchorski – trąbka, Eugeniusz Krajewski i Robert Szafraniec – przerywniki kabaretowe.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.