PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Wielki finał długiego kolędowania

Środa, 3 lutego 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Wielki finał długiego kolędowaniaNigdy dotąd sezon kolędowania trwający od Pasterki do Matki Boskiej Gromnicznej nie obfitował w Rabce-Zdroju w tak wiele wydarzeń na najwyższym artystycznym poziomie. Z obfitości tysięcy kolęd i pastorałek, tych kilkusetletnich i dopiero co powstałych, każda grupa śpiewacza istniejąca w naszej gminie brała te, które jej najlepiej w duszach grały i tak powstały niezapomniane spektakle. Byliśmy chyba jedynymi obserwatorami wszystkich (no, niemal wszystkich) i omawialiśmy je na naszej stronie na bieżąco.


Ukoronowaniem tego ogarniającego ponad tysiąc osób ruchu śpiewaczego było Wielkie Kolędowanie w kościele św. Teresy (2 lutego). Pomysłodawcami koncertu byli burmistrz Ewa Przybyło i proboszcz ks. Józef Kapcia, sprawy organizacyjne wzięła w swoje ręce dyrektor MOK Joanna Lelek, a prowadzenie powierzono aktorce Teatru Lalek „Rabcio” Katarzynie Pędzimąż.

Koncert rozpoczął chór Adoramus z Rdzawki śpiewając kolędy po łacinie (Adeste fideles) i po rusku (Radujtiesja wsi ludje), a jego solistka Emilia Żurek zaśpiewała jeszcze po polsku „Gdy śliczna panna”. „Adoramus” to najdłużej istniejący w naszej gminie zespół śpiewaczy (18 lat), którym nieprzerwanie od 18 lat dyryguje p. Zofia Zborek.

Następnym wykonawcą był uczeń Gimnazjum Św. Rodziny i absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia w Rabce-Zdroju, sopran chłopięcy Filip Koper, któremu na skrzypcach towarzyszyła Patrycja Stachura. Po nim wystąpił zespół „Consonans” z Gimnazjum nr 1, którego kierownikiem jest p. Beata Michałek. Z kolei po Triolkach prowadzonych przez p.p. Mariolę i Piotra Burcanów wystąpili laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu kolęd GDAŃSK 2010: Szymon Grzybacz, Karolina Futro (I miejsce) i „Triola” (Grand Prix), również wychowankowie państwa Burcanów. Jako nowy, bo istniejący kilka miesięcy pokazał się we współczesnym repertuarze („Piosenka o miłości” i „Uciekali, uciekali” z musicalu „Metro”) zespół wokalny The Jeff.

Zmianę nastroju i stylu wprowadził z kolei istniejący zaledwie od listopada ub. roku chór „Kantylena” Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dyrygowany przez p. Irenę Szubę. Po tym występie nastąpił punkt kulminacyjny koncertu; kilka kolęd w wykonaniu chóru dziecięcego „Chochliki” ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina dyrygowanego przez p. Małgorzatę Majdę z towarzyszeniem zespołu smyczkowego pod dyrekcją p. Piotra Dziechciowskiego. Nie wiele brakowało, a byłby to pierwszy zespół zmuszony do bisowania. Finał natomiast należał do „Robcusiów” i „Majeranków”.

Koncert trwał ponad 2 godziny i mimo przejmującego zimna we wnętrzu świątyni, wszystkie ławy były wypełnione publicznością do końca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm...
    65 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.