PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Rabcio cały w muralach

Wtorek, 29 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Rabcio cały w muralachKto tamtędy w ostatnich dniach przejeżdżał lub przechodził ten już widział. Na trzech zewnętrznych ścianach Teatru Lalek „Rabcio” pojawiły się murale. Są to malowidła na tynku wzorowane na grafikach, które w latach 60. i 70. umieszczał p. Jerzy Kolecki na afiszach i plakatach teatralnych. Przypominamy, że ich autor, z wykształcenia malarz, był aktorem, scenografem i reżyserem „Rabcia-Zdrowotka” w pionierskich, a później najlepszym okresie teatru. Dwa lata temu nadano mu tytuł honorowego obywatela Rabki-Zdroju. Jest także kawalerem Orderu Uśmiechu.


Pomysłodawczynią wykonania murali jest pochodząca z Gdańska artystka Paulina Ołowska, która przed kilkoma latry osiadła wraz z mężem w Rabie Niżnej. Grafika plakatowa Jerzego Koleckiego na tyle ją zafascynowała, że postanowiła ją przypomnieć. Projekt wsparły finansowo renomowana Fundacja Galerii Foksal z Warszawy i firma Gamika ze Skomielnej Białej.

Razem z Pauliną Ołowską murale malowali gdańscy studenci Magda Mellin, Edzia Urwanowicz i Marcin Zawicki, a pomagali im mieszkańcy Rabki i okolic: Stanisław Fudro, Bogdan Jamros, Tadeusz Zapała oraz Anna Bujnowska, Gabriel Gacek, Joanna Zielińska, Krystian Bielecki, Ola Krzyś, Mateusz, Betty, Tomek, Jaś i Julka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.