PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Rabcio cały w muralach

Wtorek, 29 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Rabcio cały w muralachKto tamtędy w ostatnich dniach przejeżdżał lub przechodził ten już widział. Na trzech zewnętrznych ścianach Teatru Lalek „Rabcio” pojawiły się murale. Są to malowidła na tynku wzorowane na grafikach, które w latach 60. i 70. umieszczał p. Jerzy Kolecki na afiszach i plakatach teatralnych. Przypominamy, że ich autor, z wykształcenia malarz, był aktorem, scenografem i reżyserem „Rabcia-Zdrowotka” w pionierskich, a później najlepszym okresie teatru. Dwa lata temu nadano mu tytuł honorowego obywatela Rabki-Zdroju. Jest także kawalerem Orderu Uśmiechu.


Pomysłodawczynią wykonania murali jest pochodząca z Gdańska artystka Paulina Ołowska, która przed kilkoma latry osiadła wraz z mężem w Rabie Niżnej. Grafika plakatowa Jerzego Koleckiego na tyle ją zafascynowała, że postanowiła ją przypomnieć. Projekt wsparły finansowo renomowana Fundacja Galerii Foksal z Warszawy i firma Gamika ze Skomielnej Białej.

Razem z Pauliną Ołowską murale malowali gdańscy studenci Magda Mellin, Edzia Urwanowicz i Marcin Zawicki, a pomagali im mieszkańcy Rabki i okolic: Stanisław Fudro, Bogdan Jamros, Tadeusz Zapała oraz Anna Bujnowska, Gabriel Gacek, Joanna Zielińska, Krystian Bielecki, Ola Krzyś, Mateusz, Betty, Tomek, Jaś i Julka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.