PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Orkanowe imię nigdy nie zaginie

Wtorek, 5 października 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Orkanowe imię nigdy nie zaginieDo 24 października można oglądać w rabczańskim Muzeum im. Władysława Orkana poświęconą mu wystawę pt. „A serce moje pod Pustką zostało”. W starym kościele św. Marii Magdaleny zgromadzono wiele autentycznych eksponatów związanych z pisarzem – piewcą Gorców. W tym roku obchodzona jest 135 rocznica jego urodzin i 80 rocznica śmierci. Obrazują one szlaki jego życia i twórczości.


Podczas wernisażu przybliżył nam je dr Rafał Linkowski, który onegdaj przemieszkał jako kustosz w „Orkanówce”, domu w zakopiańskim stylu, jaki pisarz wybudował w końcu lat 20. XX wieku. Będąc już znanym w całej Polsce, jako pierwszy pisarz pochodzenia chłopskiego, Orkan potrafił zainteresować północnymi stokami Gorców wielu wybitnych Polaków, których zapraszał do siebie: poetów i literatów, etnografów i geografów.

Po latach nie zostawał zapomniany. Pamięć o nim kultywuje przede wszystkim Związek Podhalan. To też nic dziwnego, że na wernisażu wystawy członków tej organizacji było najwięcej, m.in. Teresa Wójciak – prezeska i Wiktor Zachwieja – wiceprezes Oddziału Gorczańskiego Z.P. Koncert śpiewu i tańców góralskich pod hasłem „Orkanowe imię nigdy nie zaginie” dał działający pod patronatem Związku Regionalny Zespół Dziecięcy „Robcusie”.

Z Poręby Wielkiej przyjechali państwo Stożkowie, najbliżsi sąsiedzi Orkanówki. O śmierci i pogrzebie Władysława Orkana opowiadał dr Józef Gaweł, a imprezę prowadziła dyrektor Muzeum Dominika Wachałowicz-Kiersztyn. Patronat nad wystawą sprawuje Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta i Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Torebka filcowa XVIITorebka filcowa XVIITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 28 cm Wysokość ok. 28 cm Wysokość z rączkami ok. 92 cm...
    80 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.