PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Orkanowe imię nigdy nie zaginie

Wtorek, 5 października 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Orkanowe imię nigdy nie zaginieDo 24 października można oglądać w rabczańskim Muzeum im. Władysława Orkana poświęconą mu wystawę pt. „A serce moje pod Pustką zostało”. W starym kościele św. Marii Magdaleny zgromadzono wiele autentycznych eksponatów związanych z pisarzem – piewcą Gorców. W tym roku obchodzona jest 135 rocznica jego urodzin i 80 rocznica śmierci. Obrazują one szlaki jego życia i twórczości.


Podczas wernisażu przybliżył nam je dr Rafał Linkowski, który onegdaj przemieszkał jako kustosz w „Orkanówce”, domu w zakopiańskim stylu, jaki pisarz wybudował w końcu lat 20. XX wieku. Będąc już znanym w całej Polsce, jako pierwszy pisarz pochodzenia chłopskiego, Orkan potrafił zainteresować północnymi stokami Gorców wielu wybitnych Polaków, których zapraszał do siebie: poetów i literatów, etnografów i geografów.

Po latach nie zostawał zapomniany. Pamięć o nim kultywuje przede wszystkim Związek Podhalan. To też nic dziwnego, że na wernisażu wystawy członków tej organizacji było najwięcej, m.in. Teresa Wójciak – prezeska i Wiktor Zachwieja – wiceprezes Oddziału Gorczańskiego Z.P. Koncert śpiewu i tańców góralskich pod hasłem „Orkanowe imię nigdy nie zaginie” dał działający pod patronatem Związku Regionalny Zespół Dziecięcy „Robcusie”.

Z Poręby Wielkiej przyjechali państwo Stożkowie, najbliżsi sąsiedzi Orkanówki. O śmierci i pogrzebie Władysława Orkana opowiadał dr Józef Gaweł, a imprezę prowadziła dyrektor Muzeum Dominika Wachałowicz-Kiersztyn. Patronat nad wystawą sprawuje Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta i Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak...
    25 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.