PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Andrzej Wajda w Zespole Szkół Specjalnych przy ŚCRU w Rabce-Zdroju

Poniedziałek, 25 lipca 2011 r.
Autor: Elżbieta Gryz

fot. Jan Ciepliński21 lipca Zespół Szkół Specjalnych przy ŚCRU w Rabce-Zdroju spotkał niezwykły zaszczyt. Gościł tu znany wszystkim reżyser Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną - profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i artystką Piwnicy pod Baranami.


Wielki twórca polskiego kina przyjął zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Marka Szarawarskiego. Spotkał się z dziećmi przebywającymi na leczeniu sanatoryjnym w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym. Chętnie odpowiadał na pytania dzieci dotyczące życia, twórczości, pomysłów na produkcję filmów, planów reżyserskich. Opowiadał o wartościach, które determinują zainteresowanie odbiorcy, które są prawdą historyczną, jego spełnieniem zawodowym. Rozbudził marzenia wśród młodych ludzi, którzy chcieliby podążać jego śladami.

Pan Andrzej Wajda i Jego żona Krystyna Zachwatowicz-Wajda zainteresowali się pracą z dziećmi w sanatorium, historią szkoły, ośrodka, dorobkiem, a szczególnie formami dokumentowania pracy. Przyszłość sanatoriów i próby ratowania ich, podjęte wysiłki, zaangażowanie grup społecznych na różnych płaszczyznach stały się tematem ożywionej rozmowy. Szczególną uwagę nasi goście poświęcili spartakiadom integracyjnym dzieci i młodzieży, w których docenili wiele wartości, a także inspirację do swojej pracy.

Dzięki niezwykłej osobowości i postawie reżyser nawiązał bezpośredni kontakt z dziećmi. Jego droga życiowa, doświadczenia, wrażliwość na los drugiego człowieka, sukcesy i ogromna sława są zachętą do obejrzenia jego produkcji filmowych. Filmy mówią o prawdzie historycznej opartej na kanwie rzeczywistych przeżyć, rozmów ze świadkami, dokumentów. Jak sam mówi, nie każdej historii uczymy się w szkole, ktoś wam musi ją opowiedzieć. Andrzej Wajda przekazuje nam historię autentyczną. Musimy ją poznawać, utrwalać i przekazywać młodym ludziom.

To wielkie szczęście rozmawiać z człowiekiem o wysokiej kulturze, wrażliwości, mądrości i doświadczeniu.

„Wpisujemy się do „Złotej Księgi” pełni podziwu dla pedagogicznych osiągnięć wychowawców i wspaniałych rezultatów pracy z dziećmi znakomicie pokazanymi  w kronikach Zespołu Szkół przy ŚCRU. Oby tak dalej życzą Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Andrzeja Wajda” - takie słowa para twórców polskiej kultury pozostawiła w kronice ZSS przy ŚCRU.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.