PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Kultura

Przedszkolaki z Suchego

Wtorek, 18 sierpnia 2015 r.
Autor: Mateusz Mróz

Przedszkolaki z Suchego10 dziewczynek i 5 chłopców z przedszkola „Góralicki” zaśpiewało i zatańczyło na Festiwalu w Rabce, aby pokazać, że góralszczyznę ma się w sercu już od najmłodszych lat! W minioną niedzielę w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich w Rabce Zdroju dzieci z Integracyjnego Punktu Przedszkolnego „Górolicki” w Suchem zaprezentowały się na scenie rabczańskiego amfiteatru. Przedstawiły program regionalny, opracowany przez nauczycielki, w którym znalazły się góralskie śpiewki, tańce oraz utwory poetyckie recytowane w podhalańskiej gwarze.


Maluchy zmotywowane profesjonalną obsługą muzyczną, kamerami i liczbą publicznością dały z siebie wszystko. Widownia nagrodziła je za to gromkimi brawami. Przedszkolakom przygrywała muzyka, w skład której wchodzili też przedstawiciele najmłodszego pokolenia. W nagrodę za swój trud dzieciaki dostały sportowe plecaki oraz zaproszenie na kolejny festiwal w Krakowie.

Skąd idea Góralicków ?
Dwa lata temu Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza postanowiło walczyć z nierównością dostępu do edukacji przedszkolnej. W tym czasie nie było żadnego przedszkola w Suchem, a zapotrzebowanie było ogromne. Po wielu miesiącach starań Stowarzyszenie otrzymało ponad pół miliona złotych dotacji z Funduszy Europejskich. Projekt "Z tradycją od przedszkola. Integracyjny Punkt Przedszkolny "Górolicki" stał się rzeczywistością. Dzieciaki przez 2 lata uczęszczały na zajęcia – również te ze śpiewu i tańca regionalnego, czego efektem są występy na festiwalach i reprezentowanie góralszczyzny szerszemu gronu odbiorców.

Co dalej z Góralickami ?
Finansowanie projektu zakończyło się w tym roku. Niemniej jednak Góralicki zamierzają odwiedzić kolejne festiwale, a punkt przedszkolny nadal będzie funkcjonować. Poczynania najmłodszych promotorów regionu można śledzić na ich fanpage’u https://www.facebook.com/Gorolicki?fref=ts

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.