PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

Rydzobranie

Niedziela, 27 września 2009 r.
Autor: Czesław Bajer

Rabczańskie Rydzobranie - fot. archiwum RabkolanduJak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Tym razem rekord został pobity przez Wiesława Plewę z Nowego Targu.


Rekord z 2007 należący do Pani Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej aktorki z Krakowa został pobity o 11 milimetrów przez dr chirurga Wiesława Plewę z Nowego Targu. Jak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Burmistrza miasta Rabki-Zdrój Antoniego Rapacza wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Od samego początku współorganizatorem oraz gościnnością służą Renata i Wiesław Dudek w swoim pięknym zakątku przy zakopiance na Górze Zbójeckiej w ogrodzie leśnym obok baru Sponti.
Natomiast od 3 lat organizacją zajmują się Wanda i Eugeniusz Wiecha z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Obecne VII rabczańskie rydzobranie w sobotę 26 września 2009r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 85 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali z Opola, Krakowa, Zakopanego, Wrocławia, Nowego Targu i Skomielnej Białej.
Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym smalcem i chlebem z nowotarskiej firmy STESKAL oraz smacznym bigosem z kaszanką przygotowaną przez bar Sponti przy znakomitym grzańcu. Zbiory przewyższyły oczekiwania.
Jury w składzie: dr Marian Leszczyński, Krzysztof Służałek, Andrzej Głodkiewicz przyznało:
I miejsce dr Wiesław Plewa z Nowego Targu (kapelusz rydza o średnicy 23,6 cm) - statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
II miejsce Leszek Gurba z Krakowa( kapelusz rydza o średnicy 22,6 cm)- statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
III miejsce Natalia Sochacka z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21,8 cm)– statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
IV miejsce Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21 cm)
V miejsce: Adriana Pieprz, Piotr Ciepły, Bartek Truczka
do 5 -tego miejsca każdy coś otrzymał.
Zwycięzcą nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Andrzej Głodkiewicz Zastępca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VII rabczańskim rydzobraniu oraz IX księgę Polskie Rekordy i Osobliwości.
Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel TEAM LAND ROWER z Wrocławia Sławomir Pieprz.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów i pobicia rekordu oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.
Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów. W tym roku po raz pierwszy oprócz rydzów smażone były pstrągi.
Rekord należący do dr Wiesław Plewa z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm czeka na pobicia. Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    130 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.