PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

Jak grano w Ponicach

Wtorek, 12 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Jak grano w PonicachW naszej gminie kwesta XVIII WOŚP i towarzyszące jej imprezy kulturalne rozpoczęły się już w sobotę w Ponicach. Początkowo planowano tylko występ zespołu „Pod Duda” z Łodzi, który w objeździe znalazł okienko, by wystąpić w tej Wsi. A prezentował się już w niej kilkakrotnie i jest zaprzyjaźniony z mieszkańcami od 10 lat. Dość nieoczekiwanie jednak pojawiła się okazja zorganizowania również w tym samym terminie występu chóru działającego przy Związku Polaków na Białorusi, a konkretnie w Mińsku. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że chóry wprawdzie nieco zdziesiątkowane, były aż trzy – „Polonez”, „Tęcza” i „Społem”, ale tak szybko dostosowały program, że zdołały pokazać swe wokalne umiejętności podczas blisko godzinnego występu po wieczornej mszy świętej w kościele. Towarzyszyła im także solistka, obdarowana pięknym sopranem Tamara Remiez.


Wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni religijnych i kolęd, tych znanych wszystkim Polakom, jak również nieznanych, kresowych. Wcześniej śpiewaną oprawę mszy świętej dała poniczańska schola i miejscowy zespół regionalny wywołując zachwyt naszych rodaków ze Wschodu. Żywo interesowało ich wszystko co góralskie, i stroje, i gwara i śpiew wierchowy. Widać było, że z kulturą Podhala spotkali się pierwszy raz. – Chyba tu jeszcze wrócimy latem – powiedziała nam prezeska Mińskiego Oddziału Miejskiego ZPnB p. Helena Marczukiewicz, która nie mogła uwierzyć słowom dyrektora szkoły Stanisława Skawskiego, że dla górala śpiew wierchowy to „bułka z masłem”.

Koncert zespołu „Pod Dudą” odbył się w szkolnej świetlicy, która z trudem pomieściła wszystkich chętnych. Czterech muzyków i solistkę wykonują piosenki literackie trochę zbliżone klimatem do repertuaru Elżbiety Adamiak, trochę do Andrzeja Sikorowskiego i Leszka długosza, ale własne, głównie takie, które nadają się do śpiewania w schronisku przy ognisku na rajdach turystycznych. Nazwa zespołu nawiązuje trochę do grupy „Pod Budą”, ale też do nazwiska wokalistki Eli Dudy. Rodacy ze Wschodu znów byli zachwyceni, widać to było po żywych reakcjach i radości na ich twarzach.

Tymczasem kwesta na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy już trwała. I kiedy uczestnicy koncertów zaczęli rozjeżdżać się do domów, w puszkach obu wolontariuszek grosz już brzęczał głuchym dźwiękiem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.