I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
50 lat polskiego biathlonu (1958-2008)

(03.12.2008) Wojciech Szatkowski: "W Domu Ludowym w Ko¶cielisku 29 listopada br. odby³o siê uroczyste spotkanie zwi±zane z 50-leciem polskiego biathlonu mê¿czyzn i 20-leciem biathlonu kobiet. Podhalañski Serwis Informacyjny Watra i „Dziennik Polski” objê³y patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Wspania³a atmosfera wieczoru pe³nego wspomnieñ o 50-letniej historii polskiego biathlonu i wzorowa organizacja – tak pokrótce mo¿na charakteryzowaæ spotkanie przypominaj±ce piêkne chwile polskiego biathlonu mê¿czyzn i kobiet. Historiê, któr± przedstawiamy w osobnym artykule. By³o to spotkanie ludzi, którzy szczególnie ukochali tê dyscyplinê sportów zimowych. Na uroczysto¶æ do Domu Ludowego w Ko¶cielisku przyby³o ponad 100 osób, nie zabrak³o oczywi¶cie g³ównych bohaterów spotkania, by³ych zawodników, s³ynnych w kraju i za granic± medalistów mistrzostw ¶wiata i olimpijczyków jak np. Józef G±sienica-Sobczak, Stanis³aw £ukaszczyk „Zbójnik”, Aleksander Klima, Jan Murdzek, Wojciech Truchan, Jan Szpunar, Grzegorz Grzywa, Stanis³aw Karpiel jr. i innych. Byli obecni tak¿e m³odsi zawodnicy, ale by³o ich bardzo niewielu, gdy¿ przygotowuj± siê za granic± do zimowych startów. Z tego samego powodu zabrak³o zawodników kadry narodowej. Spotkanie zaszczycili swoj± obecno¶ci± przedstawiciele w³adz: pose³ Skorupa, dyrektor COS Zakopane, Franciszek Bachleda-Ksiêdzularz, dyrektor ZSMS Zakopane, Barbara Sobañska, przedstawiciele PZN, samorz±dowcy i wielu innych dostojnych go¶ci. Obecni byli zas³u¿eni dzia³acze sportowi i trenerzy, jak Stanis³aw Ziêba – twórca polskiego biathlonu i trener mê¿czyzn, Tadeusz Jankowski – twórca biathlonu kobiet w Polsce w latach 80-tych, Andrzej Rucha³a – zas³u¿ony trener WKS, trener UKS Ko¶cielisko Jerzy Le¶nik, Robert Bugara – trener w klubie BKS WP Ko¶cielisko, Józef Staszel – g³ówny organizator wielu zawodów na stadionie biathlonowym w Kirach, pierwszy szef wyszkolenia Polskiego Zwi±zku Biathlonu Marian Turczyn, obecny szef wyszkolenia Stanis³aw Kêpka, Stefan Rogalski, który prowadzi³ biuro ME i M¦ juniorów w Ko¶cielisku, Jan Gluc – dyrektor ME Zakopane-Ko¶cielisko 2000 i inni. Licznie stawi³y siê tak¿e by³e biathlonistki: miêdzy innymi medalistki Mistrzostw ¦wiata w Borowcu: Helena Miko³ajczyk, Zofia Kie³piñska, Krystyna Liberda, trzykrotna olimpijka Halina Nowak-Guñka, Zofia Le¶nik, siostry Fatlówny z rodzicami, Ma³gorzata Rucha³a, Ewa Bukowska i inne.
Spotkanie prowadzili Wojciech Zawi³a i Ma³gorzata Karpiel-Bzdyk – dyrektor GOKR Ko¶cielisko, a pomagali im: Danuta Michalik, Maria Krupa, pracowniczki GOKR: Danuta Pyziak, Agnieszka Kowalczyk oraz Anna Fidermak z gminy. Przygrywa³a muzyka góralska. Gospodarzem spotkania by³ wójt Ko¶cieliska, Bogdan Pitoñ, który rozpocz±³ od przedstawienia tradycji sportowych gminy, powiedzia³ miêdzy innymi: - Fajnie siê gospodaruje gmin±, w której sport jest na tak wa¿nym miejscu. Z Ko¶cieliska wywodzi siê bowiem ponad 40 olimpijczyków. Cieszê siê z tego jubileuszu i zaznaczam, ¿e takie spotkania bêd± odbywaæ siê tutaj czê¶ciej. Ja by³em zbyt leniwy ¿eby biegaæ na nartach, ale od pocz±tku interesowa³em siê histori± zawodników z Ko¶cieliska i kibicowa³em zawsze sportowcom z tego terenu. Wójt Pitoñ, wraz z przedstawicielami samorz±du gminy, wzi±³ udzia³ w uroczystej ceremonii wrêczania pami±tkowych pater, medali i dyplomów oraz wydawnictw promuj±cych gminê Ko¶cielisko dla najbardziej zas³u¿onych. Wrêczono je dla tych, którzy 50 lat temu tworzyli historiê polskiego biathlonu mê¿czyzn, nastêpnie przekazano patery i dyplomy kobietom, które 20 lat temu zapocz±tkowa³y biathlon w Polsce. M³odzie¿ czyta³a fragmenty ksi±¿ek Tadeusza Jankowskiego „A tarcze znika³y w mroku” i „Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego no¿a” oraz W. Szatkowskiego „Mistrzowie ¶nie¿nych tras. 50 lat WKS Zakopane”; warto dodaæ, ¿e ka¿dy z obecnych otrzyma³ te trzy ksi±¿ki o dziejach polskich biathlonistów na pami±tkê. Przedstawiono tak¿e w zarysie historiê biathlonu mê¿czyzn i kobiet. Jednym z elementów spotkania by³o otwarcie wystawy „Mistrzowie nart i karabinów”, pokazuj±cej na fotografiach archiwalnych i wspó³czesnych 50-letnie dzieje polskiego biathlonu. Jej wa¿nym uzupe³nieniem jest kolekcja nart, kijków i sprzêtu sportowego z kolekcji Mieczys³awa Króla-£êgowskiego. Szczególnie uhonorowano g³ównego inicjatora organizacji tego spotkania, Tadeusza Jankowskiego, któremu obecni od¶piewali gromkie „Sto lat”, wrêczono mu tak¿e kwiaty.
Na zakoñczenie czê¶ci oficjalnej Stanis³aw £ukaszczyk, 8. zawodnik ZIO w Grenoble (1968) i medalista mistrzostw ¶wiata, w imieniu swoim i zawodników, podziêkowa³ trenerowi Stanis³awowi Ziêbie za jego wielki wk³ad w wyniki sportowe polskich biathlonistów w latach 60 i 70-tych, w tym za 15 medali, które zdobyli w tym okresie jego wychowankowie. Przypomnia³ tak¿e okoliczno¶ci wyjazdu na igrzyska do Grenoble i piêkne góralskie ko¿uszki, w które wyposa¿ono polskich olimpijczyków, które wzbudzi³y na Zachodzie Europy powszechny zachwyt. W imieniu burmistrza miasta Zakopane, Janusza Majchra, swoich kole¿anek z kadry trenerowi Jankowskiemu podziêkowa³a Zofia Kie³piñska. – Dziêkujê za to, ¿e dziêki trenerowi mog³am uprawiaæ ten piêkny sport i zdobyæ medal mistrzostw ¶wiata w Borowcu. Jak zaczyna³am trener powiedzia³: - nic Ci Zosiu nie obiecujê, musisz ciê¿ko pracowaæ, a mo¿e zdobêdziesz medal. I uda³o siê. Okoliczno¶ciowy wiersz przedstawi³a by³a biegaczka, olimpijka, Maria Kowalska. Po czê¶ci oficjalnej, zwiedzeniu wystawy i ogl±dniêciu archiwalnego filmu o pocz±tkach biathlonu, pochodz±cego z archiwów IBU (International Biathlon Union), odby³a siê uroczysta kolacja w karczmie „Polany”, a potem zabawa, która trwa³a do pó¼nych godzin nocnych."

Mistrzowie nart i karabinów – 50 lat polskiego biathlonu (1958 – 2008) i 20 lat biathlonu kobiet  (wiêcej...)

Historia polskiego biathlonu kobiet – 20 lat (1988-2008)
(wiêcej...)


Foto-relacja (zdjêcia Wojciech Szatkowski):

Foto-relacja (zdjêcia Mieczys³aw Król-£êgowski):


 


Mistrzowie nart i karabinów – 50 lat polskiego biathlonu (1958 – 2008)
i 20 lat biathlonu kobiet

Wojciech Szatkowski: "Polski biathlon siêga swoimi korzeniami czasów przedwojennych i biegów patrolowych, w których polscy narciarze startowali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1924, 1928, 1936 roku. Strzelano wówczas do baloników, a meta biegu patrolowego znajdowa³a siê na stadionie narciarskim pod Krokwi±. Mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, ¿e miejscem, gdzie narodzi³ siê polski biathlon by³o Podhale, znajduj±ce siê u podnó¿a najwy¿szych gór Polski – Tatr. Wie¶ Ko¶cielisko, po³o¿ona o 4 km na zachód od Zakopanego, „zimowej stolicy Polski”, sta³a siê centrum tego sportu. Z tej ma³ej wioski wywodzi siê ponad 40 olimpijczyków, w tym wielu biathlonistów, uczestników i medalistów imprez narciarskich najwy¿szej rangi.
Zanim powsta³a strzelnica z prawdziwego zdarzenia strzelano na Polanie Bia³y Potok, do tarcz ustawionych u wylotu Doliny Lejowej. Wreszcie w³a¶nie w Ko¶cielisku powsta³ w latach 60. obiekt, na którym wychowa³y siê pokolenia polskich zawodników. Otoczona wysokim, ¶wierkowym lasem strzelnica w Kirach by³a i jest prawdziw± kolebk± polskiego biathlonu. Jego twórc± by³ w drugiej po³owie lat 50. Stanis³aw Ziêba, który najpierw jako zawodnik Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego, a nastêpnie trener, stworzy³ w tym klubie siln± sekcjê biathlonu i przygotowa³ polskich zawodników na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964, 1968, 1972, 1976 r., oraz wielokrotnie na zawody rangi mistrzowskiej, po raz pierwszy do austriackiego Saalfelden w marcu 1958 r. Znacz±c± pomoc w rozwoju tej konkurencji ¶wiadczy³o w tym okresie Wojsko Polskie, konkretnie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Polski Zwi±zek Piêcioboju Nowoczesnego w osobie p³ka Kazimierza Konarskiego. Wreszcie górale z podhalañskich rodzin: G±sieniców-Sobczaków, Szczepaniaków, £ukaszczyków i innych, okazali siê materia³em na zawodników, którzy zas³ynêli w sportowym ¶wiecie. W latach 70. do³±czyli do nich utalentowani ch³opcy i dziewczêta ze ¦l±ska.
Stanis³aw Ziêba wychowa³ wielu zawodników, w tym tak uzdolnionych jak: Józef G±sienica-Sobczak, Józef Rubi¶, Stanis³aw Szczepaniak, Andrzej Fiedor, Andrzej G±sienica, Józef Stopka, Andrzej Rapacz, Ludwik Ziêba, Aleksander Klima, Jan Szpunar, Wojciech Truchan i wielu innych, którzy zdobywali medale na najpowa¿niejszych imprezach ¶wiatowego biathlonu, a w kraju klub WKS Zakopane, a zw³aszcza jego sekcja biathlonu, by³ prawdziw± potêg±. Wprowadzenie bardziej nowoczesnych metod szkolenia, lepszego sprzêtu, a zw³aszcza broni, zaowocowa³o miêdzynarodowymi sukcesami. Pierwszy medal na biathlonowych trasach zdoby³a polska dru¿yna na M¦ w Elverum w Norwegii (1965). Ten okres w historii polskiego biathlonu by³ jednym z najlepszych, a zawodnicy z Podhala odnosili miêdzynarodowe sukcesy, a tacy zawodnicy jak ¶wietny biegacz Józef G±sienica-Sobczak – wicemistrz ¶wiata w biegu na 20 km i w sztafecie z Garmisch-Partenkirchen (1966), czy Stanis³aw Szczepaniak – wicemistrz ¶wiata w biegu indywidualnym z Altenbergu (1967), s³ynny „Zbójnik” Stanis³aw £ukaszczyk, czy mistrzowska sztafeta juniorów z tych samych zawodów (Andrzej Rapacz, Andrzej Fiedor, Józef Wawrytko-G±sienica), stanowili ¶wiatow± czo³ówkê. Niemal na ka¿dych mistrzostwach ¶wiata Polacy zdobywali medale. Zabrak³o tylko szczê¶cia w czasie zawodów olimpijskich, czego przyk³adem by³o szóste miejsce Rubisia w Innsbrucku (1964), któremu drogê do medalu przegrodzi³ jeden niecelny strza³, oraz czwarte Szczepaniaka oraz polskiej sztafety w Grenoble (1968). Wychowankowie Ziêby zdobyli w kategorii seniorskiej i juniorskiej w sumie 15 medali na Mistrzostwach ¦wiata i zajmowali wysokie lokaty na Zimowych Igrzyskach. Te warto¶ciowe wyniki zosta³y docenione we w³adzach ¶wiatowego biathlonu, czego wyrazem by³o przyznanie Zakopanemu organizacji Mistrzostw ¦wiata w 1969 r. Zawody te zakoñczy³y siê du¿ym sukcesem organizacyjnym i sportowym, gdy¿ nasi zawodnicy zdobyli na Kirach medale w biegu juniorów na 15 km i w sztafecie (pobieg³a w sk³adzie: Truchan, Murdzek, Rapacz), a bohaterem polskiej ekipy by³ mieszkaniec Ko¶cieliska, Andrzej Rapacz – podwójny srebrny medalista Mistrzostw ¦wiata. Zdjêcie Rapacza na ramionach swoich kolegów obieg³o sportowy ¶wiat. Wysoko oceni³ zakopiañski czempionat gen. Sven Thofeld oraz krajowe w³adze sportowe. Kolejn± du¿± imprez± zorganizowan± na stadionie w Kirach by³a Spartakiada Armii Zaprzyja¼nionych 1971. Tym bardziej, ¿e polska sztafeta siêgnê³a po z³oto. Odt±d Kiry wielokrotnie go¶ci³y zawodników i by³y miejscem, gdzie przygotowywali siê do najpowa¿niejszych zawodów nasi sportowcy. Dwukrotnie o sportowe laury na stadionie w Kirach walczyli narciarze studenci, uczestnicy Zimowych Uniwersjad w 1993 i 2001 r. Ostatnimi wielkimi imprezami sportowymi w Ko¶cielisku by³y Mistrzostwa Europy 2000 i Mistrzostwa ¦wiata juniorów i juniorów m³odszych Ko¶cielisko 2003. Oprócz tych imprez od 1967 r. a¿ do dzisiaj rozgrywane s± na stadionie konkurencje biathlonowe Mistrzostw Polski w biathlonie. Pierwszym mistrzem Polski na 20 km by³ zawodnik WKS Zakopane Andrzej Nêdza.
Od lat 90. organizowane s± tak¿e Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim oraz zawody zimowe i letnie ogólnopolskich olimpiad m³odzie¿y w sportach zimowych, które wy³aniaj± najlepszych juniorów w tej konkurencji. Mistrzostwa ¦wiata w biathlonie letnim odby³y siê te¿ w Krakowie i w Dusznikach Zdroju na Jamrozowej Polanie, znajduj±c uznanie we w³adzach IBU. Polska ma wiêc du¿y wk³ad w organizacjê imprez miêdzynarodowych, które przesz³y ju¿ do anna³ów historii tej piêknej dyscypliny.
Kolejnym bardzo dobrym okresem w historii polskiego biathlonu by³y lata 70. Praca trenerów Ziêby i Rubisia dawa³a efekty zarówno w kategorii juniorów, jak i seniorów. W fiñskiej Hameenlinnie br±z wywalczy³a sztafeta juniorów (J. Ró¿ak, A. Rapacz, A.Klima, J. Stopka), a w kategorii juniorów srebro zdoby³ Ludwik Ziêba. Z³oto w sztafecie w Linthal zdobyli juniorzy. Na Mistrzostwach ¦wiata juniorów w Lake Placid (stany Zjednoczone) dwa z³ote medale, na 15 km i w sztafecie, zdoby³ Jan Szpunar, staj±c siê w ten sposób najlepszym narciarzem tych mistrzostw. Br±z w biegu na 15 km wywalczy³ Obrochta. W 1975 r. Z M¦ w Anterselvie kolejny medal dla polskich barw, tym razem br±zowy, zdoby³a sztafeta seniorów (Rapacz, Szpunar, Ziêba, Truchan). Zimowe Igrzyska 1976 r. w Innsbrucku zakoñczy³y siê pora¿k± polskiego zespo³u, co przyczyni³o siê do kryzysu polskiego biathlonu. W 1979 r. w Zakopanem ponownie odby³a siê Spartakiada Armii Zaprzyja¼nionych, w których to zawodach br±zowy medal zdoby³a polska sztafeta.
W 1995 r. polski biathlon znowu by³ na pierwszych stronach gazet sportowych i znawców tej dyscypliny za spraw± z³otego medalu zdobytego przez pochodz±cego z Wodzis³awia ¦l±skiego Tomasza Sikorê we w³oskiej Anterselvie. W dwa lata pó¼niej polska dru¿yna (bracia Jan i Wies³aw Ziemianinowie, T. Sikora, Wojciech Kozub) siêgnê³a po br±z w biegu dru¿ynowym w s³owackim Osrblie. Cennym wynikiem by³o te¿ pi±te miejsce polskiej sztafety na ZIO w Nagano w Japonii (1998). Tak¿e wiele medali zdobywali i zdobywaj± polscy biathloni¶ci na Mistrzostwach Europy.
W roku 2003 nast±pi³ wielki come back Tomasza Sikory do ¶wiatowej czo³ówki, czego wyrazem by³o 9 miejsce w klasyfikacji ³±cznej P¦. Rok 2004 by³ jeszcze lepszy dla polskiego biathlonu i Sikory. Po 9 latach przerwy swój srebrny medal w biegu na 20 km na Mistrzostwach ¦wiata w Oberhofie zdoby³ Tomasz Sikora – jest to 10 medal polskiego seniora zdobyty na Mistrzostwach ¦wiata. Swoj± bardzo dobr± dyspozycjê potwierdzi³ tak¿e na Mistrzostwach Europy w Raubiczach, dodaj±c do swojej bogatej ju¿ kolekcji kolejne z³ote kr±¿ki. Na letnich Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach ¦wiata juniorów medale zdobywa³a Paulina Bobak i sztafety. Tomasz Sikora mówi, ¿e medal zdobyty w Oberhofie wyzwoli³ w nim dodatkow± motywacjê do tego, by wystartowaæ na kolejnych Zimowych Igrzyskach Turyn 2006 i tam powalczyæ o wysokie lokaty. Rok 2004 by³ szczególnym dla polskiego biathlonu, gdy¿ zawodnicy zdobyli na mistrzostwach ¶wiata i Europy a¿ 11 medali, z czego Sikora popisa³ siê srebrnym zdobytym w Oberhofie. Najszczê¶liwszy dzieñ w historii polskiego biathlonu? Z pewno¶ci± by³ to 25 lutego 2006 r., gdy w Turynie Tomasz Sikora siêgn±³ po srebrny medal olimpijski. To pierwszy i jak dot±d jedyny medal olimpijski, zdobyty przez polskich biathlonistów. Z³oty medal M¦ juniorów zdoby³ £ukasz Szczurek.
Polski Zwi±zek Piêcioboju Nowoczesnego i Dwuboju Zimowego powsta³ w 1958 r. przekszta³ci³ siê w Polski Zwi±zek Biathlonu (PZBth), powsta³y 15 czerwca 1991 r., którego pierwszym prezesem by³ Krzysztof Lewicki. Warto tak¿e przypomnieæ najwybitniejszych trenerów: T. Jankowskiego – ponadto autora kilku ksi±¿ek o dziejach polskiego biathlonu, J. G³adysza, J. Szydê, A. Jakie³ê, S. Janika, T. Jankowskiego, J. Murdzka, B. Klêczka, F. Mojaka, A. Wierietelnego, R. Nowakowskiego, F. Nycza, J. Pawlika, J. Rubisia, A. Klimê, W. Steciuka, S. Kêpkê, M. Turczyna, J. Ziemianina, M. Rucha³ê i wielu innych. W Polsce istnieje ok. 18 klubów biathlonowych, a sklasyfikowanych jest oko³o 380 zawodników. Dorobek medalowy Polaków: zimowe igrzyska – 1, mistrzostwa ¶wiata seniorów – 10, mistrzostwa ¶wiata juniorów – 15, mistrzostwa Europy seniorów – 19. Piêkna przygoda polskich narciarzy z nartami i biathlonowym karabinem trwa wiêc nadal."
 

Historia polskiego biathlonu kobiet – 20 lat (1988-2008)

Wojciech Szatkowski: "Pierwsze Mistrzostwa ¶wiata w biathlonie kobiet odby³y siê w Chamonix w roku 1984 we Francji. Rozegrane zosta³y wówczas trzy konkurencje: sprint, bieg indywidualny oraz sztafeta. Mistrzostwa zosta³y rozegrane, poniewa¿ biathlon kobiet nie znalaz³ siê w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984. Po raz pierwszy na igrzyskach kobiety startowa³y w ZIO Calgary w 1988 r. (ale bez udzia³u Polek). Natomiast historia biathlonu kobiet ma w naszym kraju ju¿ 20 lat. Ten jubileusz jest ¶wietn± okazj± do przypomnienia tych osób, które mia³y i maj± nadal wk³ad w wyniki na miêdzynarodowych arenach, a tak¿e do szczególnego wyeksponowania szkoleniowców. Nie mogê wymieniæ wszystkich nazwisk i wyników sportowych, z racji krótkiego wyst±pienia, dlatego odsy³am Pañstwa do ksi±¿ek, które dzisiaj otrzymacie, tam jest ich znacznie wiêcej, zw³aszcza wiele cennych informacji znajdziecie w ksi±¿kach autorstwa Tadeusza Jankowskiego: „A tarcze znikaj± w mroku” i „Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego no¿a”.
Pierwsze próby organizacji biathlonu kobiet w naszym kraju, jak opisuje to trener Jankowski, mia³y miejsce jeszcze w latach 70., ale nie przynios³y wiêkszego i trwa³ego efektu. Dopiero w latach 80-tych, z inicjatywy dzia³acza biathlonu Stanis³awa Brzozowskiego, przy wsparciu trenera Tadeusza Jankowskiego, powsta³a pierwsza kobieca grupa. Jak¿e skromne by³y warunki treningu i sprzêt, którym wtedy dysponowano! Brakowa³o karabinów, sprzêtu, ale nie zabrak³o zapa³u i chêci do osi±gania wyników. Dlatego nasze zawodniczki: Ma³gorzata Rucha³a, Zofia Le¶nik, Maria Nêdza, Ewa Bukowska, Monika Legierska, Monika Pod¿orska, a tak¿e ca³a grupa sióstr z domu Fatla z Ko¶cieliska oraz inne, podjê³y trening i startowa³y w zawodach miêdzynarodowych, najpierw mniejszej, nastêpnie coraz wy¿szej rangi. W pierwszych kobiecych mistrzostwach Polski (w roku 1990) medale zdoby³y: na 15 km Zofia Kie³piñska, na 7,5 km Agata Suszka (obie „Dynamit Chorzów). W 1992 r. w Albertville Polki zainaugurowa³y swoje starty na ZIO i olimpijskich trasach. Du¿ym sukcesem polskiego zespo³u kobiecego by³y rozegrane rok pó¼niej mistrzostwa ¶wiata w Borowcu w Bu³garii (1993), gdzie polska dru¿yna: Kie³piñska, Helena Miko³ajczyk, Anna Stera i Krystyna Liberda, wywalczy³a br±zowy medal w biegu dru¿ynowym.
W¶ród wielu zawodniczek warto przypomnieæ Annê Sterê, z³ot± medalistkê Mistrzostw Europy oraz jej 6. miejsce na ZIO w Nagano (1998), jak¿e niewiele brakowa³o wtedy do wymarzonego olimpijskiego medalu. Stera stawa³a tak¿e na podium zawodów Pucharu ¦wiata.
Polki zdobywa³y medale tak¿e na mistrzostwach ¦wiata w letniej odmianie biathlonu: nale¿y przypomnieæ takie nazwiska jak Magdalena i Iwona Grzywa, Adrianna Babik, Bernadetta Bednarz, Paulina Bobak oraz inne. W¶ród sukcesów nale¿y przypomnieæ tak¿e to, ¿e uroda naszych zawodniczek zosta³a zauwa¿ona w sportowym ¶wiecie, co w przypadku Magdaleny Grzywy zaowocowa³o tytu³em „miss biathlonowych tras”. Nasze „pere³ki” z Ko¶cieliska to: Krystyna Pa³ka – jej 5. miejsce w Turynie ¶wiadczy o ponadprzeciêtnych zdolno¶ciach, mam tylko nadziejê ¿e tegoroczna kontuzja krêgos³upa nie zahamuje kariery tej bardzo warto¶ciowej i walecznej, silnej charakterem zawodniczki, Katarzyna Ponikwia – idzie w ¶lady rodzinne, zdobywa³a ju¿ medale na ME, a w sztafecie w Turynie – 7. miejsce i Paulina Bobak, medalistka M¦ i ME które znajduj± siê w kadrze narodowej. Ta grupa to biathlonowa nadzieja Ko¶cieliska – kolebki polskiego biathlonu, trzeba zrobiæ wszystko by po nich przysz³y nastêpne zawodniczki z tego regionu.
W ostatnim okresie bardzo warto¶ciowe wyniki w najwa¿niejszych zawodach biathlonowych na ¶wiecie osi±ga³a zawodniczka ze ¦l±ska - uzdolniona Magdalena Gwizdoñ. W 2000 r. dwa medale Mistrzostw Europy zdoby³a u nas, na stadionie biathlonowym na Kirach. Potem jej kariera rozwija³a siê dalej i 1 grudnia 2006 r. przesz³a do historii polskiego biathlonu, zwyciê¿aj±c, jako pierwsza Polka w dziejach, zawody Pucharu ¦wiata w biathlonie w szwedzkim Oestersund, ponadto by³a: 3. w biegu na 15 km w Oslo/Holmenkollen (9 XII 2004 r.), 2. w biegu na 7,5 km we w³oskim San Sicario na trasie olimpijskiej (12 II 2005 r.), by³a 1. i 3. w Oestersund (2006) i 2 w biegu na 7,5 km w Hochfilzen (8 XII 2006 r.). Na Zimowych Igrzyskach w Turynie jej najlepszy wynik i kole¿anek to 7 warto¶ciowe miejsce w sztafecie. Na M¦ w Oestersund 9 lutego 2008 r. by³a 7 w sprincie, ale w wyniku b³êdu organizatorów w oznakowaniu trasy tu¿ przed met± zmyli³a trasê, co kosztowa³o j± stratê kilkunastu sekund, i prawdopodobnie br±zowym medal. Tym razem brak³o szczê¶cia. Na dobre rzeczy trzeba czekaæ wiêc jestem pewien, ¿e to niepowodzenie nie z³ama³o twardej góralki z Beskidów.
Nied³ugo czekaj± kolejne biathlonowe mistrzostwa ¶wiata i zimowe igrzyska w Vancouver (2010). Czego mo¿na ¿yczyæ Polkom? Spe³nienia ich i naszych marzeñ, by wreszcie „polowacka na medal olimpijski”, jak pisze Tadeusz Jankowski uda³a siê i by zdoby³y pierwszy w historii polskiego kobiecego biathlonu medal olimpijski. Tego im ¿yczê."

 

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I