I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Eksploratorzy Tatr w Zakopanem i w Turynie…
na 120-lecie Muzeum Tatrzańskiego

(11.08.2008) Wojciech Szatkowski: "Jednym z najważniejszych elementów jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest wystawa pod roboczym tytułem „Eksploratorzy Tatr”, która będzie prezentowana w Zakopanem i w Turynie.
Wystawa o eksploracji Tatr jest jednym z priorytetowych celów Muzeum na nadchodzący rok 2009 i 120-rocznicę powstania „skarbnicy Tatr”. Zapowiada się niezwykle interesująco. Wystawa poświecona eksploracji Tatr obejmie okres poznawania, zdobywania i odkrywania najwyższych gór Polski, począwszy od czasów romantyzmu aż do roku 1914. Zostaną na niej pokazane starannie wybrane, najcenniejsze zbiory Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące tego tematu, przede wszystkim z działów sztuki, etnografii, przyrody i biblioteki Muzeum. Pierwszym z elementów wystawy, sięgającym jeszcze epoki romantycznego zauroczenia górami, będzie „droga do Tatr”. Następnie zaprezentowane zostaną publiczności takie tematy jak: pasterstwo, zbójnictwo, hutnictwo, górnictwo, poszukiwanie skarbów, eksploracja naukowa, turystyka, przewodnictwo, taternictwo, narciarstwo i okres Młodej Polski. Nie zabraknie oczywiście postaci ściśle powiązanych z poznawaniem naszych gór, jak między innymi: Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, Jan Krzeptowski-Sabała i Walery Eliasz-Radzikowski, czy zdjęć najlepszych przewodników tatrzańskich tamtej epoki, jak: Jędrzej Wala, Maciej Gąsienica-Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj, Klemens Bachleda i wielu innych. W części poświęconej turystyce i taternictwu atrakcją będą: sprzęt turystyczny i taternicki, najstarsze narty ze zbiorów działu sztuki i wiele innych, stosunkowo rzadko pokazywanych eksponatów. Osobno na wystawie będą pokazywane prezentacje multimedialne i filmy, pokazujące piękno Tatr i postaci związane z ich odkrywaniem w XIX wieku.
W skład zespołu pracującego nad wystawą wchodzą: Zofia Rak i Anna Kozak (Dział Etnograficzny), Grażyna Cisło (Dział Przyrodniczy), Anna Liscar (Biblioteka, zajmie się wyborem zdjęć archiwalnych do wystawy i koordynuje prace nad wydawnictwem towarzyszącym wystawie), Anna Wende-Surmiak (promocja wystawy), Helena Pitoń (Dział Sztuki) i Wojciech Szatkowski (Dział Historyczno-Oświatowy), a koordynatorem całego projektu jest dyrektor Muzeum, Teresa Jabłońska. Trwają już zaawansowane prace nad tą wystawą, wybór eksponatów i przygotowywanie scenariusza. Wystawa najpierw będzie prezentowana na sezon letni 2009 r. w filii Muzeum, Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu, a następnie od listopada 2009 do marca 2010 r. w Museo Della Montagna w Turynie (Włochy).
Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło bowiem szeroką współpracę z włoskim Muzeum. W jej ramach Muzeum z Turynu pokaże w Zakopanem ciekawe wystawy: w willi „Koliba” wystawę „Infinitamente al di la'ogni sogno”(„Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia”, cyt. John Ruskin) – w połowie czerwca - końcu października 2009 r. Jest to wystawa fotografii wysokogórskiej braci Bisson (lata 1850-1860, są to jedni z najbardziej znanych europejskich fotografów tamtej epoki, między innymi jeden z braci jest autorem jedynej znanej fotografii Chopina) – zaprezentowane zostaną 22 ich fotografie. Współpraca będzie kontynuowana także w 2010 r., kiedy Museo della Montagna przygotuje duży pokaz swoich zbiorów związanych z historią i kulturą górskiej części Piemontu, który oglądać będzie można w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Planowana jest duża wystawa w Galerii na Kozińcu. Natomiast w „Kolibie” pokazana zostanie wystawa „Piemonte Montano” (wystawa fotografii - historia i rozwój regionu Piemont), a w Galerii Władysława Hasiora: „Al Monti” (wystawa ceramiki z lat 1930-1950). Kolejnym elementem współpracy ma być Święto Piemontu w Zakopanem (lipiec lub początek sierpnia): występ zespołu oksytańskiej muzyki tradycyjnej (również w wersji rockowej) Lou Dalfin - na Placu Niepodległości i ewentualnie (po uzgodnieniach) dodatkowe atrakcje (prezentacja wyrobów tradycyjnych, w tym gastronomii). Z tej okazji planowana jest również retrospektywa filmu górskiego ze zbiorów Museo della Montagna podczas zakopiańskiego Festiwalu Filmów Górskich. Nie tak dawno goście z Turynu odwiedzili Muzeum Tatrzańskie. Spotkanie było też znakomitą okazją do przedyskutowania szczegółów dotyczących współpracy.
Na zdjęciu przedstawiamy Tytusa Chałubińskiego z przewodnikami tatrzańskimi. Na wystawie zostanie zaprezentowanych wiele zdjęć i pamiątek po „odkrywcy Zakopanego” i patronie Muzeum Tatrzańskiego. Więcej informacji o współpracy między zakopiańskim Muzeum i Muzeum w Turynie na stronach: www.muzeumtatrzanskie.pl i www.museomontagna.it"

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I