I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„NOWE DROGI KLASYKI Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – Projekt B9”

(20.10.2008) W piątek 24 października 2008r. o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na koncert „NOWE DROGI KLASYKI Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – Projekt B9” do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wstęp wolny.

Program:
W. A. Mozart (1756-1791) – Kwintet klarnetowy A-dur KV 581
Allegro
Larghetto
Menuetto
Allegretto con variazioni. Adagio. Allegro

***

Ludwig van Beethoven (1770-1827) – V Symfonia “Losu” c-moll op. 67
Allegro con brio
Andante con moto
Allegro
Finale Allegro

Wykonawcy:
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Piotr Lato – klarnet
Michał Dworzyński – dyrygent
Michał Dworzyński

Od marca 2008 pierwszy dyrygent Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Zadebiutował jako dyrygent w wieku 15 lat. Sześć lat później, jeszcze jako student, został dyrygentem-asystentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Warszawską Akademię Muzyczną ukończył z wyróżnieniem w 2001 roku w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Antoniego Wita. Pięć lat później ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe (Konzertexamen) u prof. Ch. Ehwalda w berlińskiej Hochschule für Musik „Hanns Eisler”.

Jest zwycięzcą konkursów dyrygenckich w Zagrzebiu (2003) i Suwon (2005). W 2006 wygrał w Londynie konkurs „Donatella Flick Conducting Competition” otrzymując na 2 lata stanowisko dyrygenta-asystenta London Symphony Orchestra i możliwość współpracy m.in. z takimi mistrzami jak: Sir Colin Davis, Valery Gergiev, Michael Tilson Thomas. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury (stypendia twórcze i „Młoda Polska”). W 2007 r. został wyróżniony (jako najmłodszy w historii) medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zasługi dla muzyki polskiej.

Wystąpił na ponad 250 koncertach prowadząc zespoły takie jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, BBC Scottish Orchestra Glasgow, Wiener Kammerorchestrer, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Berliner Symphony Orchester, Hermitage Orchestra St. Petersburg, National Orchestra of Ireland, oraz Northern Sinfonia, z którą w 2007 wystąpił na rejestrowanym przez telewizję i radio BBC koncercie finałowym festiwalu The Proms.

Najbliższe plany artystyczne to m.in. debiuty z City of Birmingham Symphony Orchestra, BBC Philharmonic Manchester, BBC National Orchetsra of Wales, Johanesburg Philharmonic, Royal Flemish Philharmonic i Flemish Radio Symphony w Brukseli oraz Swedish Radio Symphony w Sztokholmie. Nagrywał m.in. dla BBC, Polskiego Radia i Telewizji, Naxos oraz BMG Sony. Europejska krytyka muzyczna zalicza go do najlepszych dyrygentów młodego pokolenia.

Piotr Lato

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka z wynikiem celującym. Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych, m.in. jest laureatem I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas instrumentów dętych drewnianych w Olsztynie (1996), III nagrody w XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000), oraz III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006). W 2002 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Praska Wiosna” w Pradze a w 2003 zakwalifikował się i uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym ARD w Monachium. Za swoje osiągnięcia muzyczne dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000-2002), oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2003). Dwukrotnie był uczestnikiem Międzynarodowej Akademii Bachowskiej pod kierunkiem prof. H. Rillinga. Brał udział w Międzynarodowych Festiwalach oraz był uczestnikiem wielu kursów klarnetowych, m.in. kursu interpretacyjno – kompozytorskiego prowadzonego przez K. Stockhausena. Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, oraz jest asystentem w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej jako pierwszy klarnecista. Gościnnie współpracuje z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Krakowska, Krakowska Opera Kameralna i Capella Cracoviensis. Równocześnie prowadzi działalność koncertową solową i kameralną. Jest członkiem Tria BLUette w składzie Piotr Lato – klarnet, Beata Urbanek – wiolonczela, Anna Boczar – fortepian i Duetu Concertato w składzie Piotr Lato – klarnet, Anna Boczar – fortepian oraz gościnnie Krakowskiego Tria Stroikowego w składzie Marek Mleczko – obój, Piotr Lato – klarnet, Paweł Solecki – fagot.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Najmłodsza w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellen Kunst w Grazu.

Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX.

Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Wojciechem Pławnerem, Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką, Małgorzatą Pańko, Rafałem Bartmińskim, Janem Krzeszowcem i innymi.

Orkiestra nagrała dotychczas sześć płyt, między innymi dla wytwórni DUX Poland, Centaur Reccord USA, Le Foxx Music oraz Universal Music.

Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje w kraju i za granicą, realizując tourné promujące cykl Nowe Drogi Klasyki. Od marca 2008 orkiestra nawiązała współpracę z Michałem Dworzyńskim, który na zaproszenie zespołu przyjął funkcję pierwszego dyrygenta OAB.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I