I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„Zima w Mieście”

(06.03.2009) "Zima, zima … i po zimie, a dokładnie po akcji „Zima w Mieście”. Jak w latach poprzednich, także i w tym roku podczas ferii zimowych w dniach 16 – 27 lutego, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, z pomocą Urzędu Miasta Nowego Targu kolejny raz przygotował bezpłatną ofertę dla dzieci i młodzieży.
W dwie kolejne środy ferii (18 i 25 lutego) mogliśmy poznać dwa, jakże róże spektakle teatralne. Pierwszy „Och Tośka!” w wykonaniu młodych aktorek z Krakowskiego Biura Promocji Kultury był teatralną opowieścią o małej, psotnej dziewczynce – Antoninie, która nie mogła się pogodzić ze szkolnymi obowiązkami pierwszoklasistki. Przekonująca historia i liczne konkursy prowadzone i animowane nie tylko ze sceny wywołały zainteresowanie i aktywność młodej publiczności. Drugi ze spektakli "Słowik" zrealizowany przez Teatr Lalki i Aktora PARAWAN z Krakowa był klasyczną i bardzo popularną baśnią Mistrza Andersena zrealizowaną w konwencji żywoplanowej z udziałem lalek jawajek. Opowiadał o historii przyjaźni pracującej na cesarskim dworze małej dziewczyny Li Ling i Słowika, a profesjonalny zespół aktorski, muzyka, zmieniająca się scenografia tylko przybliżała rozgrywające się w tle intrygi dworskie i życie samego Cesarza Chin. Oba spektakle oprócz walorów artystycznych miały charakter edukacyjny, ciesząc się sporym zainteresowaniem (ok. 300 osób młodszych i starszych).
Głównych punktem „Zimy w Mieście” były warsztaty i zajęcia cykliczne odbywające się w Miejskim Ośrodku Kultury. Nowością w Nowym Targu były „Warsztaty animacji poklatkowej” prowadzone przez Martę i Cezarego Skrockich. Podczas zajęć w długich, czterogodzinnych blokach we wtorki i czwartki (17, 19, 24, 26 lutego) grupa ok. 15 młodych animatorów mogła nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce, poznać różne techniki animacji (rysowana, wycinana, przedmiotowa, plastelinowa), oraz przygotować krótką etiudę filmową wg własnego scenariusza, własnej realizacji i z udźwiękowieniem. Jak bardzo popularne i widowiskowe to zajęcia niech świadczy pełna sala nie tylko podczas warsztatów, ale i podczas pokazów zrealizowanych filmów w dniu 2 marca.
Tradycją ferii (a także wakacji) stają się powoli warsztaty ekoplastyczne, zrealizowane tym razem w ramach cyklu „S.O.S. dla Ziemi – warsztaty ekoplastyczne”, a prowadzone przez Elżbietę Kolusz. W ramach kolejnych zajęć w poniedziałki, środy i piątki (16, 18, 20, 23, 25, 27 lutego) grupa 15 uczestników: przygotowywała „na upały, doskonały, (…) wachlarz mały”; sadziła ekodrzewa; budowała EKO-skrzynię w której „ukryjemy co możemy i co chcemy”; poznawała hasła i zasady ekologiczne – „Pani EKO szansę daj o przyrodę wiecznie dbaj”; sklejała wiatrak w myśl zasady „siłę wiatru wnet poczujesz, gdy wiatraczek sam zbudujesz”; a na koniec zaprojektowała niecodzienny pojazd, bowiem „EKO-pojazd nas ocali od hałasu i od spalin!”.
Dla nie wtajemniczonych we wtorki i czwartki (17, 19, 24, 26 lutego) odkrył swoje tajemnice świat projektowania w ramach „Warsztatów projektowania biżuterii” prowadzonych przez Anetę Knap. Uczestnicy przygotowywali biżuterię, broszki, śmieszne ludki, ozdabiali kapelusze oraz niezliczoną ilość projektów strojów w formie papierowych kolarzy, których jedynym ograniczeniem pozostawała wyobraźnia.
Oczywiście było także coś dla ciała, dla tych którzy w ferie postanowili się aktywnie poruszać. „Tydzień z Salsą” prowadzony przez Michała Zakrzewskiego w dniach 16 – 20 lutego, przybliżył ok. 30-40 osobowej grupie dzieci i młodzieży ten gorący karaibski taniec, a „Taniec towarzyski – kurs podstawowy” prowadzony przez Leszka Kusiaka w poniedziałki, środy i piątki (16, 18, 20, 23, 25, 27 lutego), pozwolił ok. 20 osobowej grupie poczuć się jak za kulisami „Tańca z Gwiazdami”, gdzie element taneczny „new york” nie stanowi już żadnej tajemnicy. Z kolei dla sympatyków świata wschodu i nieco bardziej bezpośrednich działań odbył się „Tydzień ze sztukami walki” prowadzony przez Aleksandra Kozieła w dniach 23 -27 lutego. Sensei z humorem prowadził zajęcia w dwóch grupach ok. 20 osobowych w myśl zasady jiu – jitsu „ustąp, aby zwyciężyć”, uczył „treningu cierpliwości” i … przygotował konkurs plastyczny „Moje wyobrażenie Japonii”.
W holu na I piętrze Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu można w dniach 2 – 8 marca oglądać wystawę części prac powstałych w ramach poszczególnych zajęć i warsztatów. Przypominamy młodym twórcom o odbiorze swoich prac po zakończeniu wystawy.
Z kolei na stronie internetowej www.mok.nowytarg.pl można odnaleźć 15 animacji powstałych w ramach „Warsztatów animacji poklatkowej”.
Szczególne podziękowania dla sponsora akcji „Zima w Mieście” Firmy Handlowej – Hurtowni Nykaza za słodkie wspomaganie młodych uczestników podczas artystycznych i tanecznych działań. Dziękujemy także patronom medialnym akcji: Dziennikowi Polskiemu, Tygodnikowi Podhalańskiemu, Radiu Alex i Nowotarskiej Telewizji Kablowej."

organizator MOK Nowy Targ

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I