I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
IX Biesiada Łowicka

(29.08.2008) Szymon Kocel: "W dniach 22 – 24 sierpnia 2008r. przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego w składzie:
- Tadeusz Majoch – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego;
- Władysław Filar – Radny Powiatu Tatrzańskiego;
- Rafał Dobrowolski – Starostwo Powiatowe w Zakopanem;
- Janusz Smalec – Starostwo Powiatowe w Zakopanem;
- Szymon Kocel – Starostwo Powiatowe w Zakopanem;
- Bronisław Miętus – Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury
oraz
- Stanisław Tylka – twórca ludowy;
- Zespół Młodzieżowo – Dziecięcy ”Zawrat” pod kierownictwem Ryszarda Świątka
wzięli udział w IX Biesiadzie Łowickiej, która odbyła się na terenie Parku Błonie im. Bohaterów Września w Łowiczu.
W Biesiadzie, obok Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze sobą partnerskich powiatów:
- Powiat Łowicki z Panem Starostą Januszem Michalakiem;
- Powiat Kartuski z Panią Starostą Janiną Kwiecień.
W tym roku Łowicz gościł także delegację Powiatu Świdnickiego z Panem Starostą Zygmuntem Worsą na czele. Powiat ten pretenduje do rangi powiatu partnerskiego.
Delegacje na czele z Panem Starostą Łowickim Januszem Michalakiem wzięły udział w otwarciu wystawy znanego artysty Pana Andrzeja Biernackiego, którego twórczość nawiązuje do odległej epoki - baroku, a także zwiedziły zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie, w tym pałac barokowy z końca XVII wieku wzniesiony przez arcybiskupa Michała Radziejowskiego. Ponadto przedstawiciele zaprzyjaźnionych Powiatów zwiedzili Bazylikę Katedralną pod wezwaniem N.P. Marii i św. Mikołaja, którą w 1999 roku papież Jan Paweł II podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej.
W sobotnie popołudnie delegacje nawiedziły Bazylikę Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, starą kaplicę – Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe, muzeum i celę św. Maksymiliana, muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie oraz Panoramę Tysiąclecia – ruchomą szopkę upamiętniającą Tysiąclecie Chrztu Polski w 1966r.
IX Biesiada Łowicka rozpoczęła się 24 sierpnia br. o godzinie 10.30 od uroczystej Mszy św. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Na zakończenie Eucharystii zespoły regionalne z poszczególnych Powiatów zaprezentowały swoje umiejętności wykonując po kilka utworów muzycznych, zachęcając w ten sposób Łowiczan do wzięcia udziału w Biesiadzie. Po Mszy św. delegacje zaprzyjaźnionych Powiatów złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicze przed pomnikiem Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy wspólnie wraz z mieszkańcami Powiatu Łowickiego zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża Polaka – Barkę.
Następnie delegacje zwiedziły Muzeum Łowickie, w którym obok stałych kompozycji takich jak: sztuka barokowa w Polsce, historia miasta i regionu, ceramika artystyczna oraz etnografia Księstwa Łowickiego mieści się wystawa prac rzeźbiarzy regionu łowickiego, a także ekspozycja pocztówek z kolekcji Jana Chlebnego.
O godzinie 14.00 nastąpił uroczysty przemarsz korowodu z udziałem zaproszonych gości i zespołów ludowych ze Starego Rynku do muszli koncertowej na Błoniach, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie IX Biesiady Łowickiej oraz przedstawienie delegacji i zespołów regionalnych, które następnie zaprezentowały swoje umiejętności i przedstawiły zwyczaje danego regionu.
O godzinie 17.30 rozegrano pierwszy w historii piłki nożnej mecz na trójkątnym boisku o wymiarach 35m x 35m x 35m. Choć regulamin był bardzo skomplikowany, to zabawa była przednia. Sport jeszcze bardziej zacieśnił przyjaźń między Powiatami, tym bardziej, że mecz sędziował Pan Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Na zakończenie Biesiady wystąpił zespół ”Zakopower”. Park Błonie przez cały czas trwania Biesiady był zapełniony po brzegi.
IX Biesiadzie Łowickiej towarzyszyły dodatkowe atrakcje, takie jak: prezentacje twórców ludowych gmin powiatu łowickiego, kartuskiego i tatrzańskiego, jazda konna (kucyki), wesołe miasteczko (dmuchańce), wystawa X Pułku Piechoty.
Delegacja Powiatu Tatrzańskiego składa gorące podziękowanie za możliwość wzięcia udziału w IX Biesiadzie Łowickiej, gratuluje znakomitej organizacji imprezy, która bez wątpienia umocniła więzy przyjaźni pomiędzy naszymi Powiatami, a także Powiatem Kartuskim i Świdnickim.

Foto-relacja (zdjęcia Szymon Kocel, Marcin Semberecki):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I