I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Sesja 2007

(10.06.2007) Piotr Kyc: "W kalendarium Dni Zakopanego ustanowionych na pamiątkę pobytu Ojca Świętego na Podhalu wpisała się już czerwcowa Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, na którą zapraszani są przedstawiciel wszystkich miast partnerskich. Punktem kulminacyjnym Sesji organizowanej w Miejskiej Galerii Sztuki jest wręczenie dorocznych Nagród Burmistrza Miasta Zakopane.
Na zakończenie Sesji odbył się koncert w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz Chór „Szumny" pod kierunkiem Mirosławy Lubowicz.

Wystawiono śpiewogrę ( wodewil) Krakowiaki i Górale uważany za pierwszą polską operę narodową. Solistami byli studenci Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Krakowie – Dominika Inglot( Basia), Marcin Kotarba (Stach 0- ukochany Basi), Maciej Drużkowski ( Bryndas – Góral, konkurent Basi), Rafał Żur ( Bardos - student, filozof i wynalazca).

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane w roku 2007 otrzymali:
1. Stanisław Tylka architekt, urodzony w 1927, uzyskał dyplom na Wydziel Architektury Politechniki Krakowskiej w 1956 roku. Pracował w Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Targu jako kierownik zespołu urbanistycznego, w Pracowni Projektowej PBO Podhale w Zakopanem oraz w Balnoprojekcie – Pracownia w Zakopanem. W latach był 80-tych architektem miasta Zakopane, współautorem planów ogólnych miejscowości powiatu nowotarskiego, planów urbanistycznych Zakopanego, obiektów użyteczności publicznej FISu w 1961r. oraz wielu budynków mieszkalnych i pensjonatowych na Podhalu. Autor kilkudziesięciu obiektów sakralnych – kościołów, kaplic, klasztorów na terenie Spisza, Orawy, Podhala oraz na Słowacji.

2. Stanisław Karpiel architekt, urodzony w 1926, uzyskał Dyplom na Wydziale Politechniki Krakowskie w 1955 roku. Pracował m.in. w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w pracowniach architektonicznych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i w Syrii. Zaprojektował skocznie narciarskie – Wielką Krokiew i skocznie średnie. Współprojektował budynki COS Zakopane, skocznię narciarską w Holmenkollen oraz liczne budynki na Podhalu i w świecie. Współtwórca zagospodarowania narciarskiego rejonu Kasprowego Wierchu i kolei krzesełkowych Goryczkowa i Gąsienicowa, studium krajobrazowo- architektonicznego Zakopanego. Laureat wielu międzynarodowych konkursów architektonicznych.

3. Ewelina Pęksowa malarka na szkle, społeczny opiekun Starego Cmentarza, członek Komitetu Ochrony Cmentarza, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Podhalan, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Osoba obdarzona niezwykłym talentem, urokiem osobistym, pamięcią i pracowitością, twardo broniąca wyznawanych przez siebie zasad i opinii. Niewyczerpane źródło informacji o starym Zakopanem i historii malarstwa na szkle. Laureatka międzynarodowych konkursów. Kilkadziesiąt razy wystawiała swoje prace w Polsce i za granicami. Uhonorowana wieloma odznaczeniami, nagrodami i tytułami".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I