I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
10 Lat Powiatu Tatrzańskiego

(28.11.2008) Piotr Kyc:  "Uroczystą Nadzwyczajną Sesją Rady Powiatu Tatrzańskiego uczczono w dniu 25 listopada powstanie naszego powiatu. W Sali Lustrzanej Jasnego Pałacu spotkali się samorządowy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Byli radni wszystkich trzech kadencji, burmistrzowie Miasta Zakopane i urzędnicy starostwa. Na okoliczność Jubileuszu wręczono obecnym oryginalne dyplomy – spinka na jesionowej desce - i uzbrojono ich w ciupagi.
Interesujący wykład na temat powinności praworządnego samorządowa wygłosił Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, prof. Stanisław Hodorowicz. Powiedział m.in.: Być samorządowcem to niewątpliwie zaszczyt, związany ze społecznym powołaniem, uznaniem, ale także jest to poważne wyzwanie(…) Aby spełniać kilka podstawowych zasad należy być włodarzem samego siebie, potrafić sobą kierować(…) Taki jest sens słowa „samorząd" – jest to grupa ludzi, którzy potrafią się sami rządzić(…)Obowiązkiem jest wsłuchiwać się we własne, człowiecze sumienie, które należy utwardzać, kształtować w oparciu o doświadczenia życiowe.(…) Trudno w ogóle mówić o tworzeniu wartości, kiedy sumienie jest chwiejne, niezdecydowane. (…) Podejmując takie, czy inne czynności człowiek poza utwardzonym sumieniem powinien mieć ku temu rozum.
Pierwsza sesja rady Powiatu Tatrzańskiego odbyła się 30 października 1998 roku. Przed sesją radni uczestniczyli w nabożeństwie odprawionym w zabytkowym kościółku w Białce Tatrzańskiej.
Prawie miesiąc później - 23 listopada - Starosta Andrzej Gąsienica Makowski odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie akt powołania do życia Powiatu Tatrzańskiego.
Pierwsze „powiatowe lata" były trudne, bo taki już jest los pionierów. Nie tylko należało zorganizować instytucje o złożonej strukturze organizacyjnej, ale od razu trzeba było realizować zadania do jakich powiat został powołany. Tylko zadań związanych z oświatą było trzydzieści… Podobną ilość zadań miał powiatu do wykonania z zakresu administracji rządowej, dochodziły jeszcze zadania z innych ustaw…
Powiat musiał sobie poradzić. Po 10 latach można powiedzieć, że egzamin został zdany. Należy również dodać, że na przestrzeni lat ilość zadań własnych powiatu i zleconych znacznie wzrosła.
Obecny na sesji wojewoda małopolski Miller stwierdził w swoim przemówieniu, że nasz powiat jest najlepszym powiatem w Małopolsce."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I