I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Intensywne opady w Zakopanem

(24.07.2008) PAP: Po ulewnych deszczach sytuacja na Podhalu stabilizuje się. Woda w potokach i rzekach zaczęła opadać. Najgorsza sytuacja jest w Nowej Białej (powiat nowotarski) - poinformowała Straż Pożarna.

W sumie odnotowaliśmy ok. 150 interwencji. Główne szkody to zalane piwnice. W Czarnej Górze w gm. Bukowina Tatrzańska zostały podmyte dwa mosty i są wyłączone z ruchu. W samym Zakopanem zostało ewakuowane przedszkole z powodu podmycia brzegu potoku Młyniska w pobliżu tego budynku - powiedział asp. Zbigniew Prokop z zakopiańskiej straży pożarnej.

Nie sprawdziły się prognozy synoptyków, którzy największe opady zapowiadali w środku nocy. Około północy opady deszczu były mniej obfite; spadła ilość interwencji strażaków.

W powiecie nowotarskim około północy zanotowano systematyczny spadek poziomu wody w rzekach. Nie prowadzono już specjalnych działań. Sytuacja w Nowej Białej, gdzie szkody spowodowane obfitymi deszczami są największe, w dalszym ciągu jest monitorowana.

Odnotowaliśmy około 30 interwencji różnego typu, od drobnych jak wypompowanie wody z piwnic, po poważne interwencje jak w Nowej Białej - powiedział dyżurny nowotarskiej straży pożarnej.

Droga w Nowej Białej nadal jest nieprzejezdna. Z powodu dużego naporu wody, został uszkodzony most na drodze z Nowej Białej do Krempach.

W środę wieczorem rzeki przekroczyły stany alarmowe w siedmiu miejscach Małopolski - głównie na Podhalu - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak.

(24.07.2008) GDDKiA: UWAGA: NIEPRZEJEZDNA DK 49 NA ODC. BUKOWINA TATRZAŃSKA - JURGÓW

Na skutek intensywnych opadów deszczu została uszkodzona nawierzchnia drogi krajowej nr 49 Nowy Targ – Jurgów w miejscowości Czarna Góra w rejonie mostu na rzece Białce. Droga została zamknięta dla ruchu; dojazd do przejścia granicznego w Jurgowie jest utrudniony, wyznaczono objazdy.
Jak tylko pogoda się poprawi i ustaną opady deszczu, GDDKiA przystąpi do naprawy zniszczeń.

(23.07.2008) PAP: Sytuacja w województwie Małopolskim jest coraz poważniejsza. Rzecznik wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak informuje, że stany alarmowe rzek zostały przekroczone już w siedmiu miejscach. I wciąż pada. W związku z lokalnymi podtopieniami powołano komitety przeciwpowodziowe. Jak informuje rzecznik, w Nowej Białej ewakuowano około 30 osób, a w Chochołowie kolonistów.

W Nowej Białej 25-osobowa rodzina romska została przeniesiona do miejscowej szkoły, a inna rodzina do swoich krewnych. W Chochołowie ewakuowanych zostało 123 kolonistów wraz z 15 opiekunami z ośrodka wypoczynkowego do szkoły - poinformowała Małgorzata Woźniak.


Do Zakopanego, gdzie od rana pada deszcz, wysłano 2 tys. worków oraz sześć wysokowydajnych pomp i kilkanaście mniejszych z Krakowa i Oświęcimia. Według centrum zarządzania kryzysowego wojewody małopolskiego w Zakopanem podtopionych jest ok. 30 budynków mieszkalnych. Z ruchu wyłączono w ciągu dnia kilka ulic, ale wieczorem były już przejezdne.

Zamknięty jest most na drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Jurgowa i Czarnej Góry.

Sytuacja w Zakopanem powoli się normalizuje, ale obawiamy się skutków opadów, jakie mają nastąpić między północą a 4 nad ranem - mówił Polskiej Agencji Prasowej sier. sztab. Maciej Mirowski z zakopiańskiej policji.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w: Zakopanem, Poroninie, Kościelisku, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Sączu, powiecie gorlickim.

Tatrzańskie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego odebrało w sumie ponad 100 zgłoszeń o miejscowych podtopieniach, zalaniach piwnic, osunięciach gruntu, podmywaniu budynków.

W miejscowości Nowa Biała na drogę wylała rzeka Białka. Droga została zamknięta. Na trasie Nowa Biała-Krempachy zagrożony jest most w ciągu drogi powiatowej. W Grywałdzie woda uszkodziła stopień wodny, co grozi zalaniem okolicznych zabudowań. W Tylmanowej ziemia osunęła się na drogę Kozuby-Górzany. Droga została zamknięta.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, w całej Małopolsce nad usuwaniem szkód pracuje ok. 600 strażaków. Najwięcej w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i nowosądeckim.

Stany alarmowe zostały przekroczone w następujących miejscach:

Łysa Polana (rz. Białka) - o 24 cm
Koniówka (rz. Czarny Dunajec) - o 17 cm
Niedzica (rz. Niedziczanka) - o 32 cm
Tylmanowa (rz. Ochotnica) - o 56 cm
Nowy Targ (rz. Czarny Dunajec)- o 37 cm
Nowy Targ – Kowanice (rz. Czarny Dunajec) - o 49 cm
Cieżkowice (rz. Biała Tarnawska) - o 30 cm
Szaflary (rz. Biały Dunajec) - o 20 cm

UM Zakopane: W związku z intensywnymi opadami deszczu w dniu 23.07.2008r. o godz. 7.30 w trybie natychmiastowym powołano Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Zakopanem - jak poinformowała Agata Pacelt z Biura ds. Kontaktów z Mediami Urzędu Miasta Zakopane. Pracami zespołu kieruje Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Jan Gąsienica-Walczak.
Przewodniczący Zespołu wraz z członkami zespołu przebywał w niektórych rejonach miasta Zakopane, dokonując bieżącej oceny sytuacji. Między innymi przebywał w rejonie Osiedla Króle, Harenda, Przewodnika Krzeptowskiego, Ubocz i Tatary.
Przewodniczący Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zastępca burmistrza Jan Gąsienica Walczak podjął następujące decyzje:
 - wysłano koparkę na Harendę w celu udrożnienia przepływu
- na Krzeptówkach wezwano właściciela do usunięcia zasypanego przepustu
Ponadto Straż Miejska wykonuje dokumentację zdjęciową i na bieżąco przyjmuje zgłoszenia o szkodach

UWAGA!
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców i turystów przebywających w Zakopanem przed zbliżaniem się do wezbranych potoków górskich i potoków przepływających przez miasto.
Jest to bardzo niebezpieczne, grozi śmiercią lub kalectwem.

 

SEWIK ZRZUCA ŚCIEKI DESZCZOWE
Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego - Sztab Kryzysowy zawiadamia, iż w oparciu o „Tryb postępowania w czasie otwarcia obejścia części biologicznej oczyszczalni na skutek intensywnych opadów atmosferycznych” SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa rozpoczyna zrzut nadmiaru ścieków, napływających do oczyszczalni, obejściem awaryjnym części biologicznej oczyszczalni.
Informację podpisał Kierownik Oczyszczalni Ścieków – mgr inż. Grzegorz Bobek.

Foto-relacja (zdjęcia Mieczysław Król Łęgowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I