I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jak ciche są te góry, gdy leżą pod śniegiem...

(19.02.2009) Ewa Czamańska - TARPiK: "W Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury odbył się Autorski Wieczór Poezji Zimowej. Swoje prace literackie prezentowali Zofia Roj Mrozicka, Andrzej Gąsienica Makowski oraz Jerzy Tawłowicz.
O oprawę muzyczną zadbała Dagmara Bujak, która grała na fortepianie, z którego, jak mówi można wydobyć niespotykane dźwięki…
Spotkanie było hołdem, pełnym uwielbienia, pokory i zadumy nad zimą, która tak rozśnieżyła się w tym roku na Podhalu.

 


 

Zofia Roj Mrozicka
…Przyrzekłak se kiejsi downo jesce w skole ze gwary nie poniechom…dyć to mowa nasyk ojców i nolezy jom sanować i przekazywać młodym, coby się nie minena…
Temu pisem ino po góralsku coby podziękować nasym przodkom za miłość do Pana Boga i nasej dziedziny i kultury góralskiej : gwary,nuty i zwyków…
Pisem w gwarze już od 1967roku piyrse do Okienka Regionalnego w Dzienniku Polskim a pote do innyk gazet… wydałak śtyry tomiki wiyrsy i jeden tomik opowiadań z mojego zycio… Urodzilak się tutok

Urodziłak się tutok
w sópce na polanie.
Blisko Hol i nieba
furt pozierom na nie…

Temu mi som miłe
tutejse dziedziny
i wysokie Hole,
urodne w doliny…
Ci ludzie, co znajom
wartość nasej Ziemi.
Co jom ukochali
rąckami swoimi…

Temu o niej pisem,
jak fto woli, tworzem,
tyj mojej robocie
pobłogosłow Boze…

Jestem absolwentką Liceum Oswalda Balcera w Zakopanem, mamą trójki dorosłych dzieci Joanny 1967r Bartłomieja 1970r Magdaleny 1980r i należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych… w Lublinie…Pochodzę z rodziny góralskiej…

Andrzej Gąsienica Makowski
starosta tatrzański, inżynier, mechanik, nauczyciel. Ur. 15 lutego 1952 r. w Zakopanem. Żonaty (od 1976 r.), pięcioro dzieci. Wykształcenie wyższe – magister inżynier mechanik (Politechnika Krakowska). Urodzony w trzynastym pokoleniu rodu Gąsieniców, którego protoplastą był Piotr Gąsienica (żył ok. 1530 r.) Ojciec Władysław – ceniony kowal – artysta, wykonawca m. in. ornamentyki kutej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Poseł na Sejm RP w latach 1991-1997, sprawozdawca uchwały Sejmu RP w sprawie zrównoważonego zagospodarowania terenów górzystych i górskich.
Długoletni działacz kultury: członek Związku Podhalan (od 1972 r.), prezes Oddziału w Zakopanem (1987-90), prezes Zarządu Głównego (1996-2002), członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1974 r.).
Starosta Tatrzański od 1999 r.
W 1997 odznaczony medalem Zasłużonych dla Kultury. Autor wierszy pisanych gwarą góralską. Debiutował wierszem „Ojciec do mi chleb” w 1969 r. w „Okienku Regionalnym” Dziennika Polskiego. W 1987 r. wydał tomik wierszy „Ślebodny Zbyrk”. Publikował w prasie lokalnej i kulturalnej. Inicjator i organizator wielu imprez promocyjno-kulturalnych. Maksyma życiowa: „praca dla rodnej ziemi i ludzi”.

Jerzy Tawłowicz
Urodził się w 1952r w Gdańsku, ale od dziecka mieszka w Zakopanem. W latach siedemdziesiątych członek zakopiańskiego Speleoklubu – uczestnik wypraw do wielu jaskiń polskich i słowackich. Od 1977r zawodowy przewodnik tatrzański (posiada międzynarodowe uprawnienia przewodnika górskiego UIMLA). Zadebiutował w 1989r w kwartalniku Podtatrze wierszem „Moje góry”. Swoje wiersze i fraszki publikował też w Tygodniku Podhalańskim, Halach i Dziedzinach, Dzienniku Polskim, Naszych Stronach, Echu Janowa, Mateczniku oraz w paru książkowych wydawnictwach zbiorowych. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Od kilu lat jest też jurorem na takich literackich konkursach. W 1993r był członkiem grupy założycielskiej reaktywującej, zawieszony w okresie „stanu wojennego”, zakopiański Klub Literacki. W latach 1995 – 2005 członek Zarządu (sekretarz) tego Klubu. Od 1987r członek Związku Podhalan. W latach 1997 – 2000 był członkiem Związku Twórczego Pisarzy Polskich. W ramach działalności związkowej prowadził podhalańską sekcję Samodzielnej Asocjacji Malarzy działającej przy Zarządzie ZTPP. Od 2002r jest stałym współpracownikiem Podhalańskiej Redakcji Dziennika Polskiego, dla którego pisze cotygodniowe felietony oraz cykle artykułów. Był członkiem kilku zakopiańskich, amatorskich zespołów teatralnych (m.in. Teatru Przy Stoliku i Sceny ANTRAKT). Jest autorem scenariuszy licznych teatrzyków poetyckich. Zajmuje się fotografią, tworzy też rysunki, grafiki i akwarele uczestnicząc w zbiorowych i indywidualnych wystawach artystycznych. Gra na gitarze do części swoich wierszy komponując muzykę. Od 2006r członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Dotychczas ukazały się tomiki poetyckie (ilustrowane rysunkami i grafikami autora):
- „Anielskie pieśni w trawie” – 1995r
- „Oswajanie żywiołów” – 1998r
- „Szlifowanie garbu” – 2003r
Wiersze, fotografie i grafiki autora na stronie www.jerzytawlowicz.republika.pl."


Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I