I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
100-lecie Szkoły na Bystrem

(17.11.2008) Anna Karpiel-Semberecka: "Szkoła Podstawowa nr 3 im. gen. Mariusza Zaruskiego na Bystrem obchodziła hucznie swoje 100 urodziny. Uroczystość rozpoczęły się mszą św. w pobliskim kościele O. Bernardynów. Następnie uczniowie, nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym apelu na dziedzińcu szkoły.  Na ścianie przy wejściu do budynku wmurowano tablicę upamiętniającą patrona szkoły gen. Mariusza Zaruskiego oraz jego dwie największe życiowe pasje - góry i morze. Autorami wykonanej z brązu tablicy są Krzysztof Szczerba i Janusz Jędrzejowski.
Tablicę odsłonili przedstawiciele społeczności szkolnej wspólnie z posłem Edwardem Siarką, małopolskim kuratorem oświaty Arturem Dzigańskim oraz wiceburmistrzem Janem Gąsienicą Walczakiem. Jej poświęcenia dokonał ks. dziekan Stanisław Olszówka. Po przejściu na salę gimnastyczną przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl przypomniał bogatą historię i tradycję szkoły oraz postać jej patrona. Uczniowie zaprezentowali także swoje różnorodne umiejętności, a nawet modę szkolną.
Nie zabrakło oczywiście wielu wzruszeń, serdecznych życzeń i urodzinowego tortu.   Na zakończenie uroczystości otwarta została wystawa szkolnych pamiątek, zdjęć i dokumentów ukazujących 100 lat działalności szkoły na Bystrem. Przygotowano również smaczny poczęstunek.
Goście chętnie zwiedzali nie tylko wystawę, po której oprowadzał dyrektor Mieczysław Jasiński wspólnie  z uczniami, ale również  nowy nabytek szkoły - nowoczesne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią."

Z kart historii szkoły...

W Zakopanem w połowie XIX wieku działała szkoła parafialna założona przez księdza Józefa Stolarczyka. W 1882 roku została przekształcona w Szkołę Ludową. W 1911 roku Szkoła Ludowa w Zakopanem podzieliła się na męską i żeńską. Obydwie szkoły korzystały z budynku przy ulicy Nowotarskiej. Cztery szkoły podstawowe w Zakopanem: nr 2 na Skibówkach, nr 4 na Olczy, nr 1 na Wilczniku i nr 3 na Bystrem wywodzą swoje początki z zakopiańskiej Szkoły Ludowej.
W połowie listopada 1908 r na Bystrem utworzono klasy filialne dla dzieci pierwszego i drugiego roku nauki. Klasy te podporządkowane były Szkole Ludowej w Zakopanem. Choć szkoła
nie posiadała własnego lokalu i lekcje odbywały się w wynajętej izbie, to od tego momentu zaczyna się właśnie historia szkoły na Bystrem. W 1924 roku klasy filialne zostały przekształcone w 4–klasową szkołę (filialną), która nadal była podporządkowana zakopiańskiej szkole męskiej. Warunki lokalowe znacznie się poprawiły po tym jak hrabia Władysław Zamojski udostępnił dla potrzeb szkolnych budynek, który służył aż do 1951 roku, czyli do momentu wybudowania nowej szkoły na Bystrem.
W 1932 roku szkoła filialna na Bystrem przekształcona została w samodzielną dwuklasową szkołę.
W lipcu 1937 roku funkcjonowała tu już siedmioklasowa szkoła.  Warunki lokalowe pogarszały się jednak ze względu na rosnącą liczbę uczniów. Budowę nowej siedziby szkoły rozpoczęto już w maju 1939 roku, niestety prace przerwał wybuch II wojny światowej.

Zobacz również foto-relację z uroczystości autorstwa Piotra Kyca
(więcej...)

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I