I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
JAZZ, KOLĘDY I PASTORAŁKI
W ŚWIĄTECZNYM ZAKOPANEM

(07.01.2009) Świąteczne reminiscencje z pobytu pod Tatrami zaprzyjaźnionego z naszym serwisem fotografa Jerzego Z. Kosiuczenko, czyli "JAZZ, KOLĘDY I PASTORAŁKI W ŚWIĄTECZNYM ZAKOPANEM". W klubie muzycznym A LOVE SUPREME odbył się koncert Lester Kidson Trio. Zwiastunem tegorocznego Festiwalu Jazzowego w Zakopanem był występ zespołu Piotr Wyleżał Trio w hotelu Belvedere. Świąteczny koncert kolęd i pastorałek zespołu Trebunie – Tutki w Domu Ludowym w Kościelisku zgromadził tłumy wielbicieli muzyki góralskiej. Świąteczny i noworoczny przekładaniec muzyczny w Zakopanem zakończył się dla autora foto–serwisu w kawiarni Café Antrakt, gdzie odbył się zaimprowizowany na gorąco wspaniały koncert jazzowy.


 

Jerzy Z. Kosiuczenko: "W klubie muzycznym A LOVE SUPREME, prowadzonym przez Basię Gagnon, znajdującym się w Chacie pod Klonem, w dniu 27 grudnia 2008 roku odbył się koncert Lester Kidson Trio.
Lester Kidson przez ostatnich kilkanaście lat mieszkał w Kanadzie, gdzie zdobywał doświadczenie u cenionych muzyków. Ostatecznie stworzył swój styl, w którym blues wzbogacony jest o elementy funky, korzennego rocka i jazzu.
Lester, gitarzysta, obdarzony silnym głosem, w czasie koncertu w A LOVE SUPREME wykonywał zarówno kompozycje własne jak również utwory Alberta Collinsa i Jimmiego Hendrixa.
W skład jego zespołu weszli basista Michał Przybyła i perkusista Witek Wilk. Na koncert złożyły się utwory dynamiczne przeplatane nastrojowymi bluesami.
Wirtuozerska gra na gitarze i śpiew Lestera Kidsona spowodowały, że koncert zakończył się kilkakrotnymi bisami.

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):

Zwiastunem tegorocznego Festiwalu Jazzowego w Zakopanem był występ zespołu Piotr Wyleżał Trio. Koncert odbył się 28 grudnia 2008 r. w hotelu Belvedere. W zespole wystąpili Piotr Wyleżał - pianino, Michał Barański - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja. Występowi zespołu towarzyszyła wystawa rzeźby Janusza Wątora i fotografii jazzowej Jerzego Podsiadło z Zakopiańskich Wiosen Jazzowych.
Koncert i wystawy zorganizowało Biuro Promocji Miasta Zakopanego kierowane przez pana Andrzeja Kaweckiego i Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne. Wprowadzenia do imprezy dokonał prezes Stowarzyszenia Zbigniew Podsiadło.
Koncert zakończył nieoczekiwany, lecz bardzo udany, występ Dagmary Bujak, która wykonała dwa utwory śpiewając oraz akompaniując sobie na pianinie. Jednym z nich był skomponowany przez Dagmarę utwór Baranio będący nieoficjalnym hymnem wykonywanym podczas wręczania statuetki Kulturalny baran galerników. Autorem tekstu jest Albin Dziekański. Autorem zaś zakopiańskiego Barana jest Janusz Wątor. Statuetka ma być przyznawana najwybitniejszym postaciom, artystom i ludziom kultury za ich mistrzowskie dokonania. W 2008 r. przyznano ją profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Rosławowi Szaybo.
Koncert zespołu Piotra Wyleżała oraz całą imprezę artystyczną należy uznać za bardzo udaną o czym świadczyły burzliwe oklaski jak i wywołane bisy.

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):

Tegoroczny, świąteczny koncert kolęd i pastorałek zespołu Trebunie – Tutki w Domu Ludowym w Kościelisku w dniu 30 grudnia 2008 r. zgromadził tłumy wielbicieli muzyki góralskiej. Sala widowiskowa była przepełniona ponad miarę. Trebunie – Tutki są muzykującą od wielu pokoleń rodziną z Białego Dunajca, która nie tracąc nic ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.
Zespół Trebunie – Tutki wystąpił w składzie ; Krzysztof Trebunia – lider zespołu, Władysław Trebunia, Anna Trebunia – Wyrostek, Jan Trebunia, Andrzej Wyrostek oraz najmłodsze pokolenie Rodziny : Ania Trebunia, Marcin Trebunia, Jaś Trebunia i Szymek Trebunia – Wyrostek.
Zgromadzonych gości i zespół przywitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku Pani Małgorzata Karpiel – Bzdyk. Szczególnie serdecznie powitany został nestor tutejszego Oddziału Związku Podhalan Bolesław Karpiel- Bułecka. Jak powiedział w prywatnej rozmowie Władysław Trebunia – „Pan Bolesław był wyśmienitym tancerzem i muzykantem góralskim, świetnym prymistką i artystą stolarzem. Od niego nauczyło się stylu góralskiego grania wielu obecnych muzykantów m.in. ja sam’’.
Koncert przyjęty niezwykle ciepło zakończył się wielokrotnymi bisami i ogromnym aplauzem publiczności.

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):

Świąteczny i noworoczny przekładaniec muzyczny w Zakopanem zakończył się dla autora foto–serwisu 2 stycznia 2009 r. w kawiarni Café Antrakt, gdzie odbył się zaimprowizowany na gorąco wspaniały koncert jazzowy. W koncercie wystąpiły dwie znakomitości: Bronisław Suchanek i Bogdan Hołownia.
Bronisław Suchanek to wybitny kontrabasista, bielszczanin z pochodzenia, obecnie mieszkający w USA. Współpracuje ze wspaniałymi polskimi muzykami m.in. z Tomaszem Stańko i Michałem Urbaniakiem. Bogdan Hołownia – doskonały polski pianista jazzowy. Wykonuje on jazz określany mianem mainstream. Grał m.in. w kwartecie Ptaszyna – Wróblewskiego. Obu występujących na koncercie w Café Antrakt muzyków łączy wielka wrażliwość muzyczna i perfekcyjne rzemiosło.
Pomimo braku wcześniejszej zapowiedzi koncertu sala Café Antrakt wypełniła się szczelnie miłośnikami jazzu . Obaj artyści – grający nie na swoich instrumentach – wytworzyli atmosferę w której miłośnicy dobrej muzyki mieli powody do zadowolenia słuchając m.in. utworów Jerzego Wasowskiego oraz Bogdana Hołowni i Bronisława Suchanka."

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I