PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Skrzypne

Wiadomości

Sukces Kacpra Gromali

Piątek, 12 października 2012 r.
Autor: Władysław Tylka

fot. Władysław TylkaUczeń I klasy gimnazjum ze Skrzypnego Kacper Gromala zajął I miejsce w kategorii juniorów młodszych, zdobywając Puchar Polski Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E. W zawodach drużynowych w Gliwicach wraz z kolegą Janem Kabacińskim wywalczyli wicemistrzostwo Polski.


W dniu 3 października ZSPiG w Skrzypnem odbyło się spotkanie gimnazjalistów z mistrzem, któremu gratulacje przekazał wychowawca Pan Władysław Tylka, a ksiądz kanonik Edward Cygal proboszcz Skrzypnego wręczył nagrodę pieniężną osobiście ufundowaną.

Od szkoły na spotkaniach z uczniami gimnazjum i podstawówki zostały wręczone nagrody książkowe przez dyrektor Panią Marię Tylkę.

Kacper Gromala mimo młodego wieku jest zawodnikiem z kilkoma znaczącymi tytułami. W roku 2011 zajął 3 miejsce w Pucharze Polski, które podobnie jak w 2012 r. organizowane były przez Aeroklub Polski według zasad określonych przez Międzynarodową Federację Aeronautyki (FAI). System pucharowy składa się z kliku zawodów organizowanych na terenie Polski, gdzie zawodnik klasyfikowany jest według zajętego miejsca i zdobywa punkty do klasyfikacji końcowej. Kategoria F1E modeli sterowanych prętem magnetycznym (modeli z kompasem) wykorzystujących zjawiska atmosferyczne jak: wiatr, prądy wznoszące na Podhalu została reaktywowana w 1957 r. przez Wiesława Jakubowskiego, a następnie przez Tadeusza Wiśniowskiego. W kategorii tej W Polsce były rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Świata (dwukrotnie) i Europy.

Z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowego Centrum Kultury) wyszło wielu utalentowanych nowotarskich modelarzy – wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata.

Wujek Kacpra Jacek Pawlik w 1997 r. w Czechoslowacji wywalczył tytuł Wicemistrza Świata.

Kacper uczęszcza na zajęcia w PCK w Nowym Targu. Zbudowane modele według wskazań doświadczonego instruktora Pana Bogusława Kudasa, wraz z umiejętnościami Kacpra odnoszą sukcesy w rankingu młodych konstruktorów i zawodników. Kacper na zawody zabiera 3 szybowce o rozpiętościach skrzydeł: szybki (170 cm), średni (210cm), wolny (260cm). Wykorzystuje ten, który najbardziej odpowiada aktualnym warunkom atmosferycznym.

Na częste zawody w ciągu roku z Kacprem wyjeżdża instruktor (pełni rolę trenera), ojciec i osoby towarzyszące. 

Zaawansowane modelarstwo jest dyscypliną sportową, która jak każda dyscyplina sportowa potrzebuje środków finansowych. Kacper z instruktorem i rodzicami liczą, że w nadchodzącym sezonie pojawią się sponsorzy dla tej zasłużonej dyscypliny sportowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.