PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Sopot, Zakopane

Wiadomości

Na mapie daleko, w sercu tak blisko

Czwartek, 25 czerwca 2015 r.
Autor: Aleksandra Skowyra, Dominik Rafacz

Na mapie daleko, w sercu tak bliskoWszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to dyrektorzy zakopiańskiego I LO i Liceum im. Marii Skłodowskiej–Curie – p. Marek Donatowicz i p. Maryla Starostka – postanowili nawiązać współpracę między szkołami. W jej ramach utrzymujemy stały kontakt i wysyłamy wzajemnie reprezentacje na szkolne uroczystości, takie jak stulecie Balzera przed dwoma laty czy tegoroczne siedemdziesięciolecie szkoły w Sopocie. Najważniejszym jednak elementem tej współpracy są wymiany uczniowskie, prowadzone już od 2008 roku. W pierwszym roku spotkały się jedynie samorządy, lecz już w kolejnych latach w wymianach brały udział całe klasy. Terminy naszych wzajemnych odwiedzin dobierano tak, aby można było skorzystać ze wszystkich atrakcji i dobrej pogody, nie narażając się na rzesze turystów (my do Sopotu na przełomie maja i czerwca, a rewizyta we wrześniu).


Można by pomyśleć, że są to dla nas nadprogramowe wakacje, jednak nie będzie to do końca prawdą – oczywiście, jest to odpoczynek od szkoły, jednak dowiadujemy się wielu rzeczy, które potem przydają nam się na lekcjach. Podczas zwiedzania miast uczymy się historii, czasem geografii, mamy okazję zetknąć się z tamtejszą kulturą i poznać ciekawych ludzi. To samo oferujemy u nas.

Nasz pobyt w Sopocie w tym roku trwał pięć dni, w ciągu których udało się zmieścić wiele atrakcji. Zwiedzanie Gdańska, warsztaty w Muzeum Narodowym, pływanie na katamaranach, ognisko w Grodzisku, wycieczka na Hel – to tylko niektóre z nich. Codziennie mieliśmy okazję spacerować po plaży, wylegiwać się na niej oraz poznawać naszych nowych znajomych z Sopotu. Wyjazd upłynął nadzwyczaj szybko i w cudownej atmosferze.

Niecierpliwie czekaliśmy na rewizytę, która miała miejsce wyjątkowo już tydzień później, co było spowodowane wspomnianą rocznicą. Pokazaliśmy gościom Morskie Oko, Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Dzięki wizycie w Murzasichlu mogli dowiedzieć się nieco więcej o góralskim folklorze oraz poznać naszego olimpijczyka, Macieja Kota. Czas upływał również na ogniskach i zwiedzaniu miasta. Wszystkiemu sprzyjała dobra pogoda.

Mamy nadzieję, że nowe znajomości przetrwają próbę czasu. Można powiedzieć, że sopocki i zakopiański dworzec widziały więcej czułych spojrzeń przez te dwa tygodnie, niż niejeden ślubny kobierzec. Zdążyliśmy umówić się na kolejne spotkania – bardzo chcielibyśmy utrzymać kontakt z kolegami z Sopotu.

Życzymy młodszym uczniom naszych szkół równie ciekawych doznań i wspaniałych wspomnień w przyszłych latach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.