PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Kultura

V Zjazd Rodu Gąsieniców

Piątek, 16 września 2011 r.
Autor: AKS

V Zjazd Rodu Gąsieniców10 września w Tatrach na Hali Gąsienicowej odbył się V Zjazd Rodu Gąsieniców, czyli jednego z najstarszych i największych podhalańskich rodów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rodziny nie tylko z Zakopanego, ale z całego Podhala, ze Słowacji, a nawet z innych kontynentów. Tradycyjnie zjazd rozpoczęła Msza św. przy rodzinnym krzyżu, którą odprawił ks. Ryszard Makowski, natomiast zebranych powitał starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.


W uroczystościach wziął także udział nestor rodu Gąsieniców Jan Krzeptowski Jasinek, który wraz z żoną Marią napisał Genealogię Rodu Gąsieniców. To właśnie w ich domu w Kościelisku tego samego dnia odbyły się rodowe posiady Gąsieniców. Natomiast znany rzeźbiarz Michał Gąsienica Szostak z okazji spotkania zaprojektował okolicznościową kartkę.

- Wynika to z szacunku dla przodków, ale także jest nawiązaniem do pierwszego spotkania rodziny w tym miejscu, które odbyło się w 1914 roku. Później, po przerwie, wznowiono ten zwyczaj i w 1927 roku Gąsienice znów zaczęli schodzić się na halę – o tradycji spotkań pod krzyżem na Hali Gąsienicowej mówi Wojciech Gąsienica Byrcyn.

- Kolejne spotkanie za rok, a za trzy lata będziemy obchodzić stulecie postawienia przez naszych przodków krzyża na Hali Gąsienicowej, na pamiątkę pierwszej Mszy świętej odprawionej w tym miejscu – dodaje.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.