PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Wiadomości

Wiktorówki otrzymały relikwie św. Jacka – założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów

Wtorek, 12 kwietnia 2011 r.
Autor: Elżbieta Chodurska

Wiktorówki otrzymały relikwie św. Jacka – założyciela Polskiej Prowincji DominikanówW sobotę 9 kwietnia Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej otrzymało relikwie św. Jacka. W tym dniu do Krakowa wraz ze swoimi duszpasterzami udała się 50-cio osobowa grupa pielgrzymów, czcicieli Matki Bożej Królowej Tatr. Podczas uroczystej Mszy świętej w bazylice O. Dominikanów Ojciec Paweł Kozacki, przeor zakonu, wręczył relikwie św. Jacka Odrowąża Ojcu Marcinowi Dąbkowiczowi – kustoszowi Sanktuarium Jaworzyńskiej Pani.


Pielgrzymi nawiedzili również grób św. Jacka, kaplicę św. Dominika, mieli też okazję wysłuchać ciekawych opowieści z dziejów zakonu i historii klasztoru, które snuł dominikanin, brat Paweł Pawlikowski (od Jarków) – student 4 roku seminarium, rodem z Małego Cichego.

Św. Jacek

Jacek Odrowąż urodził się w Kamieniu pod Opolem około 1183 roku. Po studiach teologicznych, prawdopodobnie w Paryżu i w Bolonii, został kanonikiem katedry wawelskiej. W 1220 roku razem z biskupem Iwonem Odrowążem udał się do Rzymu, gdzie spotkał św. Dominika. Tam, w 1221 roku, wraz z bł. Czesławem i Hermanem otrzymali od niego habit zakonny. Po krótkim pobycie w klasztorze św. Sabiny, wszyscy wrócili do Polski. W 1223 roku Jacek osiadł przy kościele Św. Trójcy w Krakowie, gdzie powstał pierwszy w Polsce konwent dominikanów. Zakładał klasztory dominikańskie we wszystkich polskich diecezjach. Był także niestrudzonym apostołem na Rusi, wśród Prusów i na Litwie. Szerzył kult Matki Bożej i Najświętszego Sakramentu.

W 1243 roku powrócił do Krakowa, gdzie zmarł 15 sierpnia 1257 roku. Papież Klemens VII w 1527 roku ogłosił go błogosławionym, a Klemens VIII 17 kwietnia 1594 roku zaliczył go w poczet świętych. Jest patronem Polskiej Prowincji Dominikanów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.