PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur

Piątek, 8 października 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoKoncert dziecięcy w wykonaniu zespołów z Bułgarii i Polski rozpoczął 26 września 6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Podczas spotkania muzykujących dzieci z Podhala oraz z bułgarskich Bałkanów najmłodsza i wdzięczna publiczność wypełniła szczelnie namiot. Polską grupę muzyczna przygotował legendarny już Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel i lider zespołu TRrebunie–Tutki, muzyk i kompozytor współpracującego z różnymi artystami (m.in. z Twinkle Brothers i z Wojciechem Waglewskim).


Z Bułgarii przyjechały dzieci z zespołu Nestinarcz, z pięknej miejscowości Carevo, położonej w południowo-wschodniej części kraju. Młodych wykonawców przygotowały do występów dwie wybitne bułgarskie artystki: Zlatka Stawrewa i Stanka Mihajlowa Dimowa.

Obie grupy, ubrane w tradycyjne stroje, wykonały pieśni i tańce ze swoich regionów. Występ rozpoczęły dzieci z Careva piosenkami o miłości i radości płynącej z tańca. Wspólnie z Marią Pomianowską, która prowadziła koncert, wykonały mazurka Chopina op.33 nr 2, w bałkańskim metrum 7/8.

Podczas finału kapele dziecięce z obu krajów zagrały wspólnie na ludowo Mazurka D-dur i Rondo à la Krakowiak Fryderyka Chopina w tradycyjnej wersji 3/4.

Polską grupę muzyczną przygotowaną przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę tworzą jego uczniowie z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka oraz jego własne dzieci – Małe Trebunie-Tutki.

W koncercie wystąpili: Alicja Masny, Karolina Styrczula, Dorota Joniak, Paweł Majerczyk, Daniel Strama, Andrzej Szczepaniak–Bańscorz, Jakub Bednarz, Ania Trebunia–Tutka i Jasiek Trebunia–Tutka.

Żywa muzyka góralska podrywała widownię do tańca. Dzieci z Nestinarcze nauczyły publiczność tańca pravo horo, a dzieci z Podhala – tańca zbójnickiego.

Młodzi wykonawcy z Polski i Bułgarii zaprezentowali duże umiejętności muzyczne i wokalne. Szczególny aplauz wzbudził mini koncert młodego dudziarza bułgarskiego na odwróconej kozie - dudach.

Spotkania dzieci z różnych stron świata niewątpliwie sprzyjają rozwijaniu uniwersalnego języka muzyki i zabawy, a przede wszystkim przełamują na przyszłość bariery między narodami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.