PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

Mój Śklany Świat. Janina Walczak Budzicz - malarstwo na szkle

Czwartek, 16 grudnia 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. Kosiuczenko18 listopada w Centrum Artystycznym RADOMSKA 13 w Warszawie odbył się wernisaż pełnej nieziemskiego uroku wystawy obrazów malowanych na szkle "Mój Śklany Świat" autorstwa Janiny Walczak-Budzicz.


Wystawę otworzyła, w obecności pani Ewy Maślanka kierującej Centrum Artystycznym oraz pana Krzysztofa Kruka, wiceburmistrza Gminy Ochota, prowadząca w Centrum cykl spotkań z ludźmi gór i muzyki - POSIADY NA OCHOCIE - Pani Wiola Obuchowska.

Wśród obecnych na wernisażu licznych przyjaciół artystki byli również stali uczestnicy dotychczasowych Posiadów na Ochocie.

Janina Walczak-Budzicz jest nie tylko malarką na szkle, ale również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną od urodzenia związaną z Podhalem, z góralska tradycją, sztuką i literaturą.

Tematem jej prac są najczęściej postacie świętych, sceny biblijne, zbójnickie oraz sceny z życia górali. Spośród obrazów o tematyce sakralnej artystka szczególnie upodobała sobie wizerunki Madonn i Aniołów.

Szczególną uwagę zwracają znakomicie dopracowane partie twarzy przedstawianych postaci, wyrażające ludzkie uczucia niepokoju, smutku, cierpienia czy też radości. Zaś sceny zbójnickie charakteryzują się niezwykłą ekspresją i dynamiką. Doskonała kompozycja, kolorystyka i tematyka plasują Janinę Walczak-Budzicz w czołówce twórców Podhala.

Techniki malowania na szkle nauczył artystkę św.p. Zdzisław Walczak, znany twórca ludowy, artysta malarz i muzykant. Teraz Pani Janina Walczak-Budzicz upowszechnia technikę malowania na szkle organizując lekcje i kursy malowania dla wszystkich chętnych: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kursy malowania na szkle, prowadzone przez artystkę, odbywały się m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w innych miastach Polski.

Na obrazach artystki, oprócz tradycyjnych podhalańskich kolorów utrzymanych w odcieniach ciepłej czerwieni, błękitu i żółci, odpowiednio ze sobą zestawionych, często oddzielonych ciemnobrązowym lub czarnym konturem dominują również brązy, zielenie i fiolety.

Dorobek artystyczny Janiny Walczak-Budzicz był prezentowany na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Toruniu, Katowicach i innych polskich miastach oraz zagranicą w Norwegii, Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, Chinach, Peru i na Słowacji.

Działalność społeczna Janiny Walczak-Budzicz jest równie bogata jak jej dorobek artystyczny. Piastowała stanowisko wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz stanowisko Prezesa Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia. Od wielu lat współpracuje z ośrodkami kultury w Polsce i na Słowacji.

Twórczość malarska artystki była wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i zagranicznych. Za działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym i złotym krzyżem Zasługi. W 2004 roku przyznano Janinie Walczak-Budzicz prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie. Artystka posiada również odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz odznakę Zasłużony dla Związku Podhalan i Regionu Podhala.

Wernisaż zakończył się wieczorem poezji autorstwa pani Janiny, podczas którego artystka zaprezentowała próbki swojej bogatej twórczości poetyckiej. Jednym z wierszy, który szczególnie podobał się słuchaczom był wiersz MÓJ ŚKLANY ŚWIAT napisany piękną gwarą góralską.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.