PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale i dudziarze świata w Warszawie

Poniedziałek, 17 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej w dniu 3 października 2011 roku odbył się wernisaż wystawy "Górale i dudziarze świata. Fotografie Jerzego Z. Kosiuczenko". Uświetnił go koncert Adama Mazurka - solisty Warszawskiej Opery Kameralnej, grającego na flecie utwory muzyki góralskiej: polskiej, rumuńskiej, słowackiej i bułgarskiej. Wystawę otworzył dziekan Wydziału Fizyki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz.


Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów "UŚMIECH FOLKORU", "GÓRALE ŚWIATA" i "DZUDZIARZE" obecnych wcześniej na wystawach w Zakopanem, Kościelisku i w Warszawie. Autor wystawy fotografował górali i dudziarzy m.in. w Polsce w czasie Międzynarodowych Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w czasie Kumoterskiej Gońby w Zakopanem, festiwali Nowa Tradycja w Warszawie, festiwali w Niemczech w Mittenwaldzie, festiwali w Tyrolu i podczas różnych koncertów w kraju i za granicą.

Dodatkowo na wystawie znalazły się fotografie zespołu CORVUS CORAX (Niemcy) grającego muzykę z czasów średniowiecza m.in. na dudach. Zdjęcia powstały podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur we wrześniu 2011 roku.

W trakcie zwiedzania wystawy przez zaproszonych gości Adam Mazurek ilustrował fotografie odpowiednimi fragmentami muzyki góralskiej.


Jerzy Z. Kosiuczenko  urodził się w Grodnie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne upodobania w ogniskach plastycznych pod okiem artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.

Od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców ziem górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie konkursów Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W swojej działalności fotograficznej autor wystawy zajmuje się również sakralnymi rzeźbami Madonn pochodzącymi z różnych epok i krajów Europy. W jego zbiorach znajduje się bogata dokumentacja z licznych europejskich podróży.

Jerzy Kosiuczenko jest autorem kilkunastu wystaw w Warszawie, Zakopanem, Kościelisku i w Tyrolu. Współpracuje także z naszym serwisem informacyjnym WATRA. Publikuje tu swoje interesujące foto-relacje dokumentujące życie górali na Podhalu, a także przesyła "góralskie newsy" z Warszawy, śledząc ich udział w życiu kulturalnym stolicy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.