PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

„Jutrzenka” na Starej Tradycji

Niedziela, 3 maja 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Jutrzenka” na Starej TradycjiDziesięć grup muzycznych i solistów w tym aż trzy z zakopiańskiej „Jutrzenki” dostało się do tegorocznego finału konkursu Stara Tradycja, który odbył się 21 kwietnia w Warszawie. Solista Andrzej Gut-Mostowy który zagrał na dudach i złóbcokach, w ostatecznej muzycznej rywalizacji zajął drugie miejsce. Pierwszą nagrodę jury przyznało kapeli dudziarskiej z Poznania, a trzecie miejsce ex-aequo przypadło kapeli Orawskiej oraz harmoniście ze Świętokrzyskiego.


Andrzej Gut-Mostowy (13 lat) w „Jutrzence” uczy się gry na skrzypcach pod kierunkiem Krzysztofa Trebuni-Tutki, a w tajniki gry na dudach sprowadza go Szymon Bafia.

„To dla mnie durze wyróżnienie, samo bycie na tym festiwalu. Nie spodziewałem się, że zajmę wysokie miejsce, bo konkurencja była bardzo silna” – powiedział uczeń „Jutrzenki” i laureat nagrody.  

„To, że komisja zakwalifikowała aż trzy podmioty z „Jutrzenki” to dla nas spory prestiż i wyróżnienie. Na koncercie finałowym zorganizowanym na warszawskim Grochowie, zagrali sami wybitni muzycy ludowi z całej Polski, niejednokrotnie prezentując starodawne, bardzo rzadko spotykane instrumenty” – powiedział Szymon Bafia kierownik zespołu Zornica z „Jutrzenki”.

Oprócz solisty, w warszawskim festiwalu wzięła udział grupa śpiewacza z Zornicy oraz kapela dudziarska. Jury konkursu, w skład której weszła muzykantka z Bukowiny Tatrzańskiej Stanisława Galica - Górkiewicz, podkreśliło w protokole bardzo wysoki poziom przygotowania wykonawców.

Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się, że w efekcie zakwalifikowaliśmy do finału dziesięć ekip z różnych regionów Polski. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy” – powiedział przewodniczący konkursowego jury i organizator imprezy Janusz Prusinowski. Podkreślił on, że wszystkie prezentacje były „autentycznymi wypowiedziami muzycznymi”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.