PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

„Jutrzenka” na Starej Tradycji

Niedziela, 3 maja 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Jutrzenka” na Starej TradycjiDziesięć grup muzycznych i solistów w tym aż trzy z zakopiańskiej „Jutrzenki” dostało się do tegorocznego finału konkursu Stara Tradycja, który odbył się 21 kwietnia w Warszawie. Solista Andrzej Gut-Mostowy który zagrał na dudach i złóbcokach, w ostatecznej muzycznej rywalizacji zajął drugie miejsce. Pierwszą nagrodę jury przyznało kapeli dudziarskiej z Poznania, a trzecie miejsce ex-aequo przypadło kapeli Orawskiej oraz harmoniście ze Świętokrzyskiego.


Andrzej Gut-Mostowy (13 lat) w „Jutrzence” uczy się gry na skrzypcach pod kierunkiem Krzysztofa Trebuni-Tutki, a w tajniki gry na dudach sprowadza go Szymon Bafia.

„To dla mnie durze wyróżnienie, samo bycie na tym festiwalu. Nie spodziewałem się, że zajmę wysokie miejsce, bo konkurencja była bardzo silna” – powiedział uczeń „Jutrzenki” i laureat nagrody.  

„To, że komisja zakwalifikowała aż trzy podmioty z „Jutrzenki” to dla nas spory prestiż i wyróżnienie. Na koncercie finałowym zorganizowanym na warszawskim Grochowie, zagrali sami wybitni muzycy ludowi z całej Polski, niejednokrotnie prezentując starodawne, bardzo rzadko spotykane instrumenty” – powiedział Szymon Bafia kierownik zespołu Zornica z „Jutrzenki”.

Oprócz solisty, w warszawskim festiwalu wzięła udział grupa śpiewacza z Zornicy oraz kapela dudziarska. Jury konkursu, w skład której weszła muzykantka z Bukowiny Tatrzańskiej Stanisława Galica - Górkiewicz, podkreśliło w protokole bardzo wysoki poziom przygotowania wykonawców.

Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się, że w efekcie zakwalifikowaliśmy do finału dziesięć ekip z różnych regionów Polski. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy” – powiedział przewodniczący konkursowego jury i organizator imprezy Janusz Prusinowski. Podkreślił on, że wszystkie prezentacje były „autentycznymi wypowiedziami muzycznymi”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.