PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Tatrzańska Atlantyda w Warszawie

Sobota, 20 czerwca 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Tatrzańska Atlantyda w WarszawieW Galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią, na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, 19. czerwca 2015 roku odbyło się otwarcie wystawy „TATRZAŃSKA ATLANTYDA”. Organizatorami wystawy jest Dom Spotkań z Historią, Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Tatrzańskie. W otwarciu wystawy wzięła udział Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Pani Anna Wende – Surmiak. Tatrzańska Atlantyda to projekt / wystawa pokazujący Tatry i Podhale przez pryzmat 28. unikatowych, archiwalnych zdjęć wśród których najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.


Wystawa powstała w oparciu o album o tym samym tytule autorstwa Piotra Mazika, w którym na 350 stronach, znalazła się znacznie szersza prezentacja tematu. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek fundacji ZAKOPIAŃCZYCY jest autorem koncepcji, wyboru zdjęć a także komentarza. Większość zdjęć nie była dotychczas publikowana. Na podstawie zawartych w albumie zdjęć można zobaczyć jak wyglądał Giewont bez krzyża, pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym czy też pierwsze drużyny Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. W albumie i na wystawie znaleźć można wiele zdjęć miejsc kiedyś powszechnie znanych a dziś bezpowrotnie utraconych.

Traktując przeszłość Tatr jak zaginiony ląd uwieczniony na fotografiach można było nazwać go TATRZAŃSKĄ ATLANTYDĄ. Natomiast dzięki Albumowi Piotra Mazika można przenieść się w czasie i przestrzeni aby poznać inne oblicze Podhala i Tatr oraz Zakopanego.

Autorem koncepcji wystawy jest Grzegorz Bykowski. Wydawcą jest Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Album został wydany w 2014r.

Wystawę można oglądać w Warszawie do 30 sierpnia 2015 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.