PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Tatrzańska Atlantyda w Warszawie

Sobota, 20 czerwca 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Tatrzańska Atlantyda w WarszawieW Galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią, na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, 19. czerwca 2015 roku odbyło się otwarcie wystawy „TATRZAŃSKA ATLANTYDA”. Organizatorami wystawy jest Dom Spotkań z Historią, Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Tatrzańskie. W otwarciu wystawy wzięła udział Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Pani Anna Wende – Surmiak. Tatrzańska Atlantyda to projekt / wystawa pokazujący Tatry i Podhale przez pryzmat 28. unikatowych, archiwalnych zdjęć wśród których najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.


Wystawa powstała w oparciu o album o tym samym tytule autorstwa Piotra Mazika, w którym na 350 stronach, znalazła się znacznie szersza prezentacja tematu. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek fundacji ZAKOPIAŃCZYCY jest autorem koncepcji, wyboru zdjęć a także komentarza. Większość zdjęć nie była dotychczas publikowana. Na podstawie zawartych w albumie zdjęć można zobaczyć jak wyglądał Giewont bez krzyża, pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym czy też pierwsze drużyny Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. W albumie i na wystawie znaleźć można wiele zdjęć miejsc kiedyś powszechnie znanych a dziś bezpowrotnie utraconych.

Traktując przeszłość Tatr jak zaginiony ląd uwieczniony na fotografiach można było nazwać go TATRZAŃSKĄ ATLANTYDĄ. Natomiast dzięki Albumowi Piotra Mazika można przenieść się w czasie i przestrzeni aby poznać inne oblicze Podhala i Tatr oraz Zakopanego.

Autorem koncepcji wystawy jest Grzegorz Bykowski. Wydawcą jest Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Album został wydany w 2014r.

Wystawę można oglądać w Warszawie do 30 sierpnia 2015 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.