PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Zakopiańska wystawa w Ministerstwie Kultury

Sobota, 30 stycznia 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Zakopiańska wystawa w Ministerstwie Kultury28 stycznia w pięknych wnętrzach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie została otwarta wystawa „Obrazy na szkle” prezentująca 41 obrazów z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka-Banieckiego. W wernisażu, który poprowadził Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Zenon Butkiewicz, wziął udział Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wraz z wiceminister Wandą Zwinogrodzką.


Władze Zakopanego reprezentowała Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica. Obecni byli także przedstawiciele Muzeum Tatrzańskiego na czele z Dyrektor Anną Wende-Surmiak oraz córka Zdzisława Walczaka Marta Walczak-Stasiowska, a uroczystość uświetniła góralska muzyka z Bukowiny Tatrzańskiej. Wicepremier Piotr Gliński podziwiając wystawę i wyrażając radość, że gości ona w jego ministerstwie, podkreślił także swój związek z Podhalem i liczne kontakty z podhalańskimi artystami.

- Zakopane jest ważnym ośrodkiem malarstwa na szkle. Jesteśmy dumni z tej pięknej tradycji i cieszymy się, że wyjątkowe prace autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka Banieckiego pokazywane są w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w tym miejscu mogą promować Zakopane i jego dziedzictwo kulturowe – powiedziała Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica dziękując wszystkim organizatorom wystawy. Zapraszała także przedstawicieli ministerstwa i wszystkich uczestników wernisażu na wydarzenia kulturalne do Zakopanego, a zwłaszcza na 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Na wystawę wybrane zostały obrazy jednych z najbardziej znanych i utytułowanych zakopiańskich artystów malujących na szkle, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Ich artystyczna droga miała wiele punktów wspólnych. Rozpoczęła się w 1968 roku od udziału w Konkursie Malarstwa na Szkle na Podhalu, zorganizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Źródło inspiracji znaleźli w dziewiętnastowiecznych ludowych obrazach na szkle zgromadzonych w muzealnych kolekcjach. Identyfikując się z tradycją regionu, wybrali ludową stylistykę i repertuar ikonograficzny nawiązujący do podhalańskiego folkloru, jednak każde z nich wypracowało własny niepowtarzalny styl, zapisując ważną kartę w dziejach współczesnego polskiego malarstwa na szkle.

Obrazy pochodzących ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Stanowią część cennej kolekcji malarstwa na szkle, tworzonej od początku istnienia Muzeum (1889 r.), a liczącej obecnie ponad tysiąc dwieście obrazów.
(AKS)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.