PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

POGRZEB TADEUSZA MAZOWIECKIEGO

Niedziela, 3 listopada 2013 r.
Autor: Jerzy Kosiuczenko

POGRZEB TADEUSZA MAZOWIECKIEGOW niedzielę 3 listopada 2013 roku odbył się w Warszawie pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski od zakończenia II Wojny Światowej. Poprzedniego dnia mieszkańcy stolicy mogli pożegnać Tadeusza Mazowieckiego w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie wystawiona była trumna z ciałem zmarłego. Od północy 2 listopada do niedzieli 3 listopada trwała żałoba narodowa zarządzona przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


W niedzielę, o godz. 10.30, orszak żałobny z trumną premiera spoczywającą na lawecie armatniej, wyruszył z Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w kierunku warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, gdzie została odprawiona Msza Święta żałobna. W Archikatedrze oczekiwali politycy i zaproszeni goście. Przybyli - obecny prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, były prezydent Lech Wałęsa, byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Kaczyński i Józef Oleksy oraz Marszałkowie i Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu. Na pogrzebie obecny był szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

 Msze Świętą odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W koncelebrze wzięli m.in. udział - prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas Czech kardynał Dominik Duka i nuncjusz apostolski abp Celestyno Migliore. Dla zgromadzonych wiernych, nie mieszczących się w Archikatedrze, przygotowano transmisję na telebimach przed wejściem oraz na Placu Zamkowym. Kazanie wygłosił dominikanin o. Aleksander Hanke-Ligowski, który był m.in. kapelanem i uczestnikiem organizowanej przez Komitet Obrony Robotników głodówki w kościele św. Marcina w 1977 roku w Warszawie.

 Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrał wyraźnie wzruszony prezydent Bronisław Komorowski. Odczytano też kondolencje przysłane przez Ojca Świętego Franciszka.

 Po zakończeniu mszy świętej w Archikatedrze, trumnę przewieziono  do kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. Tadeusz Mazowiecki spoczął w rodzinnym grobie na przylegającym do Zakładu cmentarzu leśnym.

Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego miał charakter państwowy z ceremoniałem wojskowym i salwą honorową.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk...
    25 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.