PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

70 lat później… Msza pod brzozowym, Katyńskim Krzyżem u stóp Królowej Gorców

Czwartek, 15 kwietnia 2010 r.
Autor: Adam Błaszczyk, Bartłomiej Kuraś

70 lat później… Msza pod brzozowym, Katyńskim Krzyżem u stóp Królowej GorcówNa szlakach gorczańskich można napotkać wiele krzyży i kapliczek. Jedna z najbardziej znanych kaplic znajduje się na Polanie Rusnakowej. Każdy, kto wybiera się na gorczańskie wędrówki, wie gdzie na zboczu Turbacza Kaplica Papieska przypomina o walce "za Ślebodę i ojczyznę miłą”. Z dzwonnicy, która góruje nad polaną na całe Podhale spogląda orzeł - spogląda on bacznie w stronę południowych granic Polski, jakby czegoś niespokojnie wypatrywał.


Historia tej kaplicy sięga roku 1973, w którym to rozpoczęła się jej budowa. Głównym pomysłodawcą był śp. Czesław Pajerski /1931-2000/ - nowotarżanin, właściciel dużej części Polany Rusnakowej. Kto dziś o Nim jeszcze pamięta, w roku 10 rocznicy śmierci - niezmordowanego muzealnika i odważnego kustosza spraw partyzancko-ogniowych?! Wraz ze znajomymi: Stefanem Mrugałą, Janem Batkiewiczem, Janem Niemcem „Wachem”, Bartłomiejem Czubernatem i Józefem Sulką, postanowił obudować stojącą kapliczkę partyzancką z Matką Boską Leśną i pniem przebitym trzema bagnetami symbolizującymi trzech okupantów. Wśród budowniczych były osoby /J. Batkiewicz „Śmigły” – dowódca 1 kompanii Zgr. ”Błyskawica” i J. Sulka „Nosek”/, które walczyły z okupantami Polski – do ’45 r. z niemieckim a potem z sowieckim. Zabudowa kaplicy powstała na planie Krzyża Virtuti Militari. Jak wspomina żona Józefa Sulki: „wychodzili w nocy tak, że nikt nic nie wiedział. Ksiądz Krakowczyk przynosił im papierosy, myślał, że chodzą po drzewo do lasu”. Budowa zakończyła się w 1979 roku.
A kto jeszcze pamięta, że Kaplica Papieska jest też schronieniem dla tablicy katyńskiej Czesława Pajerskiego poświęconej dokładnie 17 września 1980 r. przez Księdza Krakowczyka – kustosza tego miejsca, konspiracyjnie ukrytej na 27 lat! Warto przypomnieć jej treść opisującą motyw katyńskiej zbrodni Stalina:
„1920-1980
Rycerzom obrońcom wolnej Rzeczpospolitej
pomordowanym przez wrogów i zdrajców z
SS-Gestapo, KPP-PZPR, UB-SB, NKWD-GPU”
W roku 1980 w święto Królowej Polski, kilkanaście metrów za kaplicą w stronę Turbacza został poświęcony najwyżej położony w Polsce / a zapewne i na świecie/, bo na wysokości 1188 m n.p.m. pomnik pamięci ofiar sowieckiej zbrodni. Pomnik ten to brzozowy krzyż i trzy wyrastające z ziemi kamienne dłonie skrępowane kolczastym drutem (pomysł nawiązywał do zdjęć z pierwszej ekshumacji zwłok pomordowanych w Katyniu). Budowa tego pomnika nie mogła przejść spokojnie pod nosem bezpieki z dwóch powodów:
Po pierwsze cenzorski zapis na temat Katynia, bowiem „kłamstwo katyńskie” było kamieniem węgielnym PRL-u. Po drugie obawa, że byli żołnierze „Ognia” będą wspominać swego dowódcę i zakazaną walkę z drugim okupantem.
Pomnik ku czci „rozstrzelanej armii” poświęcony został wiosną 1980 przez śp. Księdza Profesora Józefa Tischnera / 1931-2000/ przy okazji Mszy Świętej za pomordowanych przez komunistów. Ks.Tischner był orędownikiem spraw partyzanckich, a wśród nich sprawy partyzantki antykomunistycznej na Podhalu i jej dowódcy mjr Józefa Kurasia „Ognia”- tym, który jako pierwszy w 1998 r. rzucił myśl „ogniowego” pomnika na Podhalu. Od lat 80-tych w drugą niedzielę sierpnia odprawiał pod Turbaczem w partyzanckiej / AKowsko-Ogniowej/ i góralskiej asyście msze „ludzi gór”, ludzi miłujących ślebodę. A w tym roku właśnie będziemy obchodzić 10tą rocznicę Jego odejścia.
Szkoda, że dziś zapomina się o tych Mszach oraz idei, której były poświęcone, idei tak ważnej dla Polaków tamtych czasów. Pozwalały oderwać się od trudu codzienności i poczuć oddech wolności, bo to właśnie na tych polanach do 1947 roku można było poczuć wolną Polskę.
Jako młodzi miłośnicy historii i członkowie GRH „Błyskawica” przywracający pamięć o działalności nie tylko konspiracyjnego zgrupowania, „Ognia”, lecz przede wszystkim podtrzymujący pamięć o inicjatywach ludzi powiązanych z partyzantką, jej członkach oraz współpracownikach, podejmujemy próby ratowania spuścizny, jaką pozostawili nam bohaterowie tamtego okresu. Już od dwóch lat spotykamy się na Polanie Wachowej i kontynuujemy tradycję „Zaduszek partyzanckich” zapoczątkowanej przez żołnierzy „Błyskawicy”. Pora na przywrócenie także tradycji Mszy kwietniowych za oficerów i policjantów – jeńców Kozielska-Starobielska-Ostaszkowa i wszystkich rodaków poległych na Wschodzie.
Chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych na pierwszą w wiosennym sezonie Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i budowniczych kaplicy - 25 kwietnia o godzinie 11 w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej.
Szczególnie serdecznie zapraszamy kombatantów i członków ich rodzin oraz nowotarżan związanych ze środowiskiem „Solidarności” z lat 80tych: grupą „Pamięć” Jana Studentowicza – redaktora „Janosika” oraz chóru „Victoria” przy parafii św. Katarzyny – odważnych ludzi, którzy u boku ks. Jerzego Leśki walczyli o prawdę w czasach kłamstwa.
Przed Mszą Świętą członkowie GRH „Błyskawica” obejmą wartę honorową przy Katyńskim Krzyżu. Po Mszy odbędzie się Apel Poległych i złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem- krzyżem.
Na nas, młodych spoczywa obowiązek pielęgnacji i przekazywania tradycji dziadków. Zapraszamy ku gorczańskiej kaplicy młodzież, która powinna pamiętać o tym trudnym czasie i o ludziach, którzy nie zawahali się oddać swego młodego życia za wolną i suwerenną Polskę.

PS. Kiedy zamawialiśmy tę Mszę u Ks. Krakowczyka w Zakopanem, przed Wielkanocą, w najczarniejszych wyobrażeniach nie myśleliśmy jak tragicznym dla polskiej historii okaże się kwiecień 2010 r. Wieczorem, tamtej czarnej soboty 10 kwietnia usłyszałem od Kustosza Królowej Gorców słowa pociechy i nadziei, że być może po tym, co się stało Polacy się przebudzą i odrodzą. Do intencji katyńskiej dołączamy także modlitwę za ofiary smoleńskiej tragedii - elitę naszego narodu. Pamiętając, że wielu z Nich, na czele z Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczpospolitej śp. LECHEM KACZYŃSKIM, służyło wsparciem i pomocą w dziele odkłamywania partyzanckich dziejów Żołnierzy Wyklętych Małopolski, Podhala i Waksmundu. Niech dobry Bóg nagrodzi ich trud w niebieskiej ojczyźnie.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

GRH „BŁYSKAWICA”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.