PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Małopolska w walce – film dokumentalny o akcji „Burza”

Poniedziałek, 14 czerwca 2010 r.
Autor: PTH o/Nowy Targ

fot. PTH o/Nowy TargW niedzielę, 13 czerwca 2010 roku członkowie GRH „Podhale w ogniu”, uczestniczyli w zdjęciach do filmu dokumentalnego „Małopolska w walce”. Tematyką dokumentu jest akcja „Burza” i to jak została przeprowadzona na terenie Małopolski w 1944 roku. Film oparty jest na relacjach i wspomnieniach jej uczestników m.in. Kazimierza Kemera ps. „Halny” – „Kruk”, żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich czy Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego, dowódcy 106 Dywizji Armii Krajowej walczącej na terenie Małopolski. Opowiada on przebiegu akcji Burza w 1944 r. na ternie Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej m.in. o tzw. Republice Raciechowskiej i Proszowickiej oraz Powstaniu Szczawnickim.


W ramach tych działań przeprowadzane były udane akcje zbrojne wymierzone w system komunikacyjny niemieckich wojsk okupacyjnych oraz jednostek frontowych, wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej. Dokument przybliży także kontakty oddziałów Armii Krajowej z partyzantami sowieckim operującymi na terenie Małopolski.

Film powstaje w Studio DAW Production z Krakowa, które współpracuje m.in. z Telewizją Polską. Realizuje ono produkcję filmów dokumentalnych, historycznych, reportaży oraz programów telewizyjnych. Producentem, reżyserem i scenarzystą jest Dariusz Walusiak, autorem zdjęć jest Michał Bożek.

Dariusz Walusiak to znany i ceniony reżyser, autor zdjęć i twórca szeregu filmów dokumentalnych m.in.: „PRL – laboratorium pierestrojki”, „Ostatnia zadyma”, „Partyzanci spod Łysiny”, „My od "Sztubaka”.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza, wspólna realizacja GRH „Podhale w ogniu” i Dariusza Walusiaka. Wcześniej, nowotarscy rekonstruktorzy współpracowali z nim na planach kilku filmów dokumentalnych: „Brygada Świętokrzyska NSZ. Droga do wolności”, „Zbrodnia nie ukarana” czy „17 września – początek końca”. Filmy Dariusza Walusiaka pokazywane były także na zorganizowanej przez nowotarski Oddział PTH i krakowski IPN konferencji naukowej „ Rok 1989. Dwadzieścia lat później”, która odbyła się w czerwcu 2009 roku w Nowym Targu.

Zdjęcia do dokumentu realizowane był kilu miejscach. W kompleksie leśnym Bór w Nowym Targu odtworzono obóz partyzancki oraz zrealizowano sceny zasadzki na patrol niemiecki i spotkanie z partyzantami sowieckimi. W okolicy Ludźmierza nakręcono akcję przejęcia mostu, a w pobliżu Klikuszowej realizowano sceny przemarszów i koncentracji oddziałów partyzanckich.

Praca na planie filmowym dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy. Była także doskonałą okazją do przećwiczenia elementów taktyki i walki partyzanckiej, dopracowania szczegółów umundurowania oraz do zebrania bezcennych doświadczeń, które w przyszłości z całą pewnością będą wykorzystane w działalności grupy. Jak zapewnił Dariusz Walusiak film zostanie zaprezentowany nie tylko w Krakowie, gdzie będzie miał swoją oficjalną premierę, ale również jesienią w Nowym Targu.

W lipcu 2009 r. nowotarska grupa rekonstrukcyjna wraz z SHR „Wrzesień39”, uczestniczyli w realizacji innego dokumentu zatytułowanego „Pierwsze Virtitii”. Producentem tego filmu był wówczas Lubelski Oddział Telewizji Polskiej, a jego premiera miała odbyła się we wrześniu 2009 r. w kanale tematycznym TVP Historia.

W realizacji filmu „Mąłopolska w walce” brali udział:

Michał „Smrek” Maciaszek - partyzant AK

Piotr „Szary” Kantor - partyzant AK

Sławomir „Silny” Romański - partyzant AK

Łukasz „Tatar” Kubowicz - partyzant AK

Rafał „Mały” Kula - partyzant AK

Michał „Jawor” Broś - partyzant AK

Robert „Roch” Kowalski - partyzant AK

Filip „Kuba” Doleński- partyzant sowiecki

Jan „Jasiek” Brandys - partyzant sowiecki

Wojciech „Śliski” Romański – żołnierz niemiecki

Michał Batkiewicz – żołnierz niemiecki

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.