PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Wilno

Wiadomości

Z Suchego do Wilna - "Harnasie" na Litwie

Czwartek, 22 października 2015 r.
Autor: Józef Piech

Z Suchego do Wilna - "Harnasie" na LitwiePodhalański Zespół Góralski "Harnasie" z Suchego im. Anieli Gut-Stapińskiej działający przy miejscowym Oddziale Związku Podhalan zakończył tournee po Litwie. Podczas wojaży Suchowianie gościli w Wilnie, Kownie, Trokach i Rudziszkach. Ponadto jeden dzień spędzili na Suwałkach w Wigierskim Parku Narodowym. Zespół wystąpił na Festiwalu "Jarmark Narodów Europy" w Wilnie, na spotkaniu z zaprzyjaźnionym Zespołem "Troczanie", a także podczas imprezy dożynkowej "PLON 2015" organizowanej przez Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie.


Prócz występów, zwiedzania i wielu serdecznych spotkań z Polakami nie obyło się - jak to na górali z Suchego przystało - bez gestów patriotycznych m.in. hołdu poległym na Rossie. Przedstawiciele Związku Podhalan Oddział Suche wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar i rzecz jasna silna rodzina "Harnasi" począwszy od tych najstarszych, młodzieży i kilku przedstawicieli z Zespołu "Małe Harnasie" wspólnie złożyli hołd poległym
Polakom, zapalili symboliczne znicze i odśpiewali "Boże coś Polskę".

"Cieszymy się, że było nam dane dotknąć historycznych miejsc Rzeczypospolitej. Zapewne pozostaną na długo w pamięci dzieci i młodzieży" - z dumą mówi Stanisław Staszel od 13 lat Kierownik Zespołów "Harnasie", a zarazem Prezes Oddziału i Przewodniczący Rady Gminy Poronin.

Młodzież z kolei wspomina Kowno i piękną starówkę wileńską, wyjazd kolejką na Górę Giedymina skąd o zachodzie słońca podziwiali panoramę Wilna, a także miejsca związane z wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.
Najmłodszy uczestnik wyjazdu powiedział: "Mnie najbardziej podobała się całodniowa wycieczka rowerowa na Suwałkach i rejs statkiem po jeziorze Galwe na Litwie".

W sercach "Harnasi" nade wszystko pozostanie Ostra Brama i wzruszające spotkanie w kaplicy Mater Misericordiae - Matki Boskiej Miłosierdzia Królowej Korony Polskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół...
    35 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.