PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Zakopane-Tatry Zachodnie

Góry

Jubileusz 125. lecia Muzeum Tatrzańskiego

Poniedziałek, 22 września 2014 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wycieczka bez programu prawie na GrzesiuJubileusz 125. lecia Muzeum Tatrzańskiego mamy już za sobą. Muzeum Tatrzańskie „skarbnica Tatr”, obchodziło swoje urodziny w tym roku szczególnie uroczyście. W piątek odbył się raut muzealny w Dworcu Tatrzańskim, a dzień później „wycieczka bez programu” ze Zwierówki Doliną Łataną na Grzesia z zejściem do Doliny Chochołowskiej. W naszym serwisie tekst i fotorelacja z jubileuszu.


Jubileusz rozpoczął się 18 września od „Podtatrzańskiego Popołudnia Muzealnego”, czyli bezpłatnego zwiedzanie naszych zakopiańskich czterech muzeów i trzech galerii sztuki. Nasi najlepsi przewodnicy oprowadzili grupy turystów w zakopiańskich filiach. 19 września o godzinie 20:00 rozpoczął się „Raut Muzealny i taneczne afterparty”, czyli jubileuszowa feta w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Gości i pracowników muzeum powitała Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak. Wieczór uświetniły zabawne anegdoty i ciekawe historie o Muzeum Tatrzańskim – od jego powstania aż po czasy współczesne. W opowieści nie zabrakło ludzi związanych ze „skarbnicą Tatr”, takich jak: Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, Adolf Scholtze, Maria i Bronisław Dembowscy, Juliusz Zborowski, „Witkacy” i innych. Było też sporo odniesień do obecnej działalności Muzeum. Spotkanie poprowadzili: Olga Rąpała i Wojciech Szatkowski. Atrakcją był koncert gitarowy Jakuba Bachledy-Szeligi. Następnie odbyła się wspólna kolacja zaproszonych gości i pracowników Muzeum Tatrzańskiego oraz wspólne świętowanie jubileuszu i tańce.

20 września z Zakopanego ruszyła „wycieczka bez programu”, czyli współczesna interpretacja dziewiętnastowiecznych wypraw dra Tytusa Chałubińskiego z Sabałą i góralami w Tatry. Ta niezwykła wyprawa w Tatry Zachodnie nie mogła się odbyć bez duchowej obecności Walerego Eljasza i Stanisława Witkiewicza, a bez góralskiej muzyki tym bardziej. Z Doliny Łatanej zdobyliśmy długim i dość stromym podejściem szczyt Grzesia (1663 m). Muzyka przygrywała podczas licznych odpoczynków, a wszyscy uczestnicy w dobrej formie  i zadowoleni poradzili sobie z trasą. Pogoda sprzyjała uczestnikom wycieczki. Finał nastąpił w schronisku w Dolinie Chochołowskiej, gdzie na strudzonych turystów będzie czekał pyszny obiad przy świecach i spektakl „Alpejska szafka”. Wspaniale wybrzmiały pieśni chóru z Głubczyc w opolskiem. Potem wieczorową porą zeszliśmy na Polanę Huciska i autokarem powróciliśmy wszyscy w doskonałych humorach do Zakopanego. Ci, którzy nie byli z nami niech żałują. Mam też nadzieję, że za rok powtórzymy tę wycieczkę.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.