PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Marzec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Gdzie na "wyrypę..." przewodnik skiturowy już jest!

Niedziela, 7 marca 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

Gdzie na "wyrypę..." przewodnik skiturowy już jest!Mamy początek marca. Dla narciarza wysokogórskiego rozpoczyna się najciekawszy okres dla realizacji jego idei. Niejedną wyprawę już zaliczył podczas krótkiego, często mroźnego i pochmurnego zimowego dnia. Nabrał krzepy i udoskonalił swoje narciarskie umiejętności. Jest u szczytu formy. Dzień staje się dłuższy i coraz częściej bezchmurny, słoneczny. Sytuacja śniegowa stabilizuje się. W takich okolicznościach myśl narciarza zwraca się ku najtrudniejszym wyzwaniom - wielogodzinnym, morderczym podejściom, długim spacerom po zalanych słońcem graniach, wobec grozy i majestatu Tatr a przede wszystkim ku karkołomnym zjazdom po wiosennych śniegach. Słowem - czas na "wyrypę", ale gdzie? As narciarstwa skiturowego od jesieni ma plan i wie jak wybrać bezpieczną trasę.


Entuzjasta, czy też osoba mało wprawiona w narciarskie wędrówki planuje, wyszukuje, rozważa, popada w niepewność zastanawia się... Owe przygotowania "merytoryczne" często stanowią najbardziej uciążliwą i czasochłonną część wyprawy. To już przeszłość. W dniu 6 marca 2010 roku w zakopiańskiej willi "Koliba " miał promocję przewodnik skiturowy autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Tak jak w latach trzydziestych XX wieku Józef Oppenheim, pisząc "Szlaki narciarskie Tatr Polskich" wyciągnął do narciarzy pomocną dłoń, tak w czasach nam współczesnych uczynił to pan Wojciech publikacją, pt.: "Tatry. Przewodnik skiturowy". Publikacja zawiera szereg porad praktycznych i sprzętowych oraz objaśnia pojęcia zasadnicze dla turystyki zimowej. Opisane jest pojęcie stromizny i klasyfikacja lawin śnieżnych oraz zasady postępowania w razie ich zejścia.

Przede wszystkim przewodniki opisuje ponad 100 tras! Każda z nich posiada swoją metryczkę opisującą podejście i rzecz jasna zjazd. Opisy są wzorowe. Szczegółowe, opatrzone dodatkowymi informacjami mają zwrócić uwagę turysty na bezpieczeństwo ale i ochronę przyrody. Na licznych fotografiach autor narysował "drżącą ręką " - jak stwierdził podczas promocji, w obecności Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Pawła Skawińskiego - czerwone linie będące propozycją trasy... Wojciech Szatkowski ma świadomość, że narciarstwo ekstremalne jest formą wkradania się w świat tatrzańskiej przyrody. Skitouring jest faktem i wydanie przewodnika należałoby interpretować jako próbę nadania właściwego kierunku w rozwoju kultury uprawiania narciarskiej turystyki górskiej w Tatrach. Od strony technicznej publikacja robi solidne wrażenie. Papier mocny. Całość posiada formę kołonotatnika. Posłuży na niejednej wyprawie.

Tak więc mamy początek marca, najwyższy czas na "wyrypę". Planujmy ją rozważnie, z książką "Tatry. Przewodnik skiturowy" Wojciecha Szatkowskiego.


Organizatorzy spotkania: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, Wydawnictwo „Góry”.

Sponsorzy poczęstunku:
Restauracja „Miejsce Dobrego Nastroju” ul. Kasprusie 4 F, Państwo Joanna i Andrzej Paczyńscy i Cukiernia „Samanta” Pani Maria Rzankowska

Patronat medialny:
Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl red. Maciej Stasiński i Anna Karpiel-Semberecka
„Dziennik Polski” red. Bożena Gąsienica

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.