PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Finisaż „Sezonu włoskiego” w Zakopanem...

Środa, 27 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wznieśliśmy toast za sukces „Sezonu włoskiego”, fot. Andrzej Samardak„Sezon włoski w Zakopanem”, czyli wystawy Museo Nazionale della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim, dobiegają końca. Muzeum Tatrzańskie zorganizowało w sobotę 23 października 2010 r. zakończenie „Sezonu”, które odbyło się w Galerii Sztuki na Kozińcu. W tym udanym wieczorze wzięło udział ponad 70 osób.


Wieczór rozpoczął się od poczęstunku w stylu włoskim. Raczyliśmy się doskonałymi włoskimi winami i zakąskami przygotowanymi przez "Italiano in Zakopane Domowa Kuchnia Włoska" w Karpęcinach/Bukowinie Tatrzańskiej oraz Bed & Breakfast "Villa Toscana" w Murzasichlu. Następnie rozpoczęło się oprowadzanie po wystawie "Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych" przez Wojciecha Szatkowskiego, który nie tylko opowiedział o wystawie, ale również o wątkach himalajskich z nią związanych. Wątkiem głównym była „Naga Góra” - Nanga Parbat i zdobycie tego trudnego szczytu himalajskiego przez znanego austriackiego alpinistę – Hermana Buhla, który po ponad 14 godzinnej samotnej wspinaczce osiągnął szczyt ok. godziny 19 w dniu 3 lipca 1953 r. Potem odbyła się projekcja filmu NANGA PARBAT, 1953, w reżyserii Hansa Ertla, ze zbiorów Muzeum turyńskiego. Film zrealizowany został podczas austriacko-niemieckiej wyprawy himalajskiej, której celem było zdobycie „Nagiej Góry” – Nanga Parbat (8126 m) w Himalajach Zachodnich. Alpiniści krok po kroku próbują osiągnąć trudny szczyt, co udaje się tylko austriackiemu alpiniście Hermanowi Buhlowi. Jego samotna walka ze zmęczeniem, wysokością, zimnem jest jednym z głównych motywów filmu. Zdobywa szczyt po długiej wspinaczce korzystając ze środka pobudzającego (pervityny). Na zakończenie wieczoru zostały zaprezentowane filmy nagrodzone na Spotkaniach z Filmem Górskim 2010 w Zakopanem:

- PONAD SZCZYTAMI, Francja 2008, reż. Rémy Tézier

Przyprawiające o zawroty głowy ujęcie ukazujące granitowe ściany od góry do dołu, czy też zbliżenia dłoni wyczuwającej pęknięcie w skale i szukającej pewnego chwytu doskonale oddają ogromną pasję dla gór, a wspaniałe widoki prawdziwie cieszą oko. Z piękną górską scenerią w tle, film porusza ważkie tematy pasji, rodziny, przyjaźni i miłości. Catherine Destivelle jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych osobowości alpinizmu naszych czasów we Francji i na świecie.

- NYARMA, Rosja 2008, reż. Edgar Bartenev

Film opowiada o codziennym życiu hodowców reniferów na podbiegunowym obszarze Uralu w Rosji. Głównym bohaterem jest 17-letni Gosha, który pomimo swojego młodego wieku zarządza dosyć dużą hodowlą. Historia ukazuje portret człowieka i jego przeznaczenie.

- ŚNIEŻNY PUSTELNIK, Norwegia 2010, reż. Fridtjof Kjæreng

Wysoko w norweskich górach przez dwadzieścia lat mieszkał Śnieżny Pustelnik. Miał własne zasady moralne i niezwykłe poczucie humoru. Nie dbał o sprawy materialne, sam lecz nie samotny, czerpał siłę z otaczającej go przyrody, uciekając od pośpiechu i powierzchowności zachodniego świata.

Spotkanie zakończyło się ok. 22.40. Współorganizatorem spotkania były Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.

Patronat medialny Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl i „Dziennik Polski”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.