PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Uniwersytet III Wieku w Muzeum Tatrzańskim!

Czwartek, 4 listopada 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Słuchacze Uniwersytetu III Wieku na wystawie "Góry na wesoło".Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Zakopanem w tym roku są częstymi gośćmi w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego i jego oddziałach. Ostatnio gościli w Galerii Sztuki na Kozińcu na lekcjach muzealnych „Zdobywanie szczytów Himalajów” i „Historia zdobywania najwyższych gór na wystawie gier planszowych”.


Spotkania odbyły się w oddziale Muzeum Tatrzańskiego, Galerii Sztuki na Kozińcu, w dniu 16 października i 23 października 2010 r. Głównym tematem były najwyższe góry świata, Himalaje i Karakorum, gdzie znajduje się 14 szczytów, których wysokość przekracza 8000 m.n.p.m. Tematykę zdobywania Himalajów poruszali także producenci gier planszowych; dlatego na wystawie „Góry na wesoło” zaprezentowano między innymi gry brytyjskie poświęcone zdobywaniu Mount Everestu, niemiecką grę firmy „Pertrix” z roku 1939 związaną ze wspinaczką na „Nagą Górę” Nanga Parbat w Himalajach Zachodnich, a także gry z podpisami znanych himalaistów: Reinholda Messnera, Maurice Herzoga i innych. Prowadzący sporo miejsca poświęcił ponad 50 letniej historii zdobywania Nanga Parbat przez wyprawy niemieckie i tragediom wypraw z 1934 i 1937 r. w czasie trwania których zginęło kilkunastu alpinistów i tragarzy wysokogórskich. Wreszcie 3 lipca 1953 r. austriacki wspinacz, Hermann Buhl, stanął po 14 godzinach samotnej wspinaczki na szczycie. Opowieść dotyczyła także wejścia na Mount Everest w maju 1953 r. i zdobyciu tego najwyższego szczytu Ziemi przez Sir Edmunda Hillarego i Szerpę Tenzinga. Uzupełnieniem wykładu było przypomnienie o polskich sukcesach w górach najwyższych, osiągniętych przez takich himalaistów jak między innymi: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Andrzej Czok, Andrzej Zawada, himalaistów z Zakopanego i innych. Na zakończenie lekcji został zaprezentowany film w reż. Hansa Ertla „Nanga Parbat” poświęcony zwycięskiej wyprawie austriacko-niemieckiej na Nanga Parbat z 1953 r. a także kilka innych filmów ze zbiorów Muzeum w Turynie. W zajęciach wzięło udział 35 osób. W drugiej z lekcji pokazano historię zdobywania i poznawania Alp, Himalajów i innych gór świata na grach planszowych. Lekcje poprowadził: Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Spotkania były współfinansowane przez Urząd Miasta Zakopane.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.