PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Prezentacja filmu „Duma i zdrada”

Poniedziałek, 12 grudnia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Na zdjęciu reżyser filmu Mirosław KrzyszkowskiW zakopiańskim Kinie „Sokół” w dniu 13 grudnia o godzinie 12.30 odbędzie się prapremiera filmu „Duma i zdrada”, poświęconego zjawisku „Goralenvolku”. Film zrealizowało Stowarzyszenie Auschwitz-Memento, a jego reżyserami są: Mirosław Krzyszkowski i Dariusz Walusiak. Muzeum Tatrzańskie jest partnerem tego projektu.


 „Duma i zdrada” jest to fabularyzowany film dokumentalny. Zamysłem reżyserów jest ukazanie zjawiska „Goralenvolku” w kontekście dziejów rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację z Niemcami. Chcą także ukazać podziemny ruch na Podhalu, w tym działalność kurierów tatrzańskich ZWZ-AK oraz Konfederacji Tatrzańskiej.

Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w październiku w Zakopanem. Wzięli w nich udział świadkowie tamtych czasów oraz członkowie rodzin, które żyły w czasie wojny. W filmie wystąpili: Maria i Józef Krzeptowscy Jasinek, Jerzy Wawrytko, Józef Pitón, Zofia Fortecka, Maciej Krupa i Wojciech Szatkowski.

Film zostanie wyemitowany w TVP Kraków, prawdopodobnie w grudniu. W realizacji projektu pomagał Wojciech Szatkowski – historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego. Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma na swoim koncie filmy dokumentalne ukazujące tragiczne, a często mało znane wydarzenia z czasów wojny. Ostatnio światło dzienne ujrzał film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”. Strona stowarzyszenia: www.auschwitzmemento.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.