PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Wokół Mount Everestu

Wtorek, 24 lipca 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Mt. Everest z Kala Pathar, fot. google.org25 lipca (w środę) o godzinie 18.00 odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim, Krupówki 12, kolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcamy go w całości historii poznania i zdobycia najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everestu (8848 m). Spotkanie organizują: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Dworzec Tatrzański. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


"Wokół Mount Everestu" to opowieść o długiej i pięknej historii zdobycia "dachu świata", o alpinistach brytyjskich i bohaterskich Szerpach: Mallorym, Nortonie, Shiptonie, Hillarym, Tenzingu i innych bohaterach najwyższego szczytu Ziemi. Wyjaśnimy, skąd pochodzi nazwa „dachu świata”, kiedy i w jakich okolicznościach dokonano odkrycia tego szczytu. Nie zabraknie także informacji o pierwszych wyprawach alpinistycznych. Momentem kulminacyjnym, który dokładnie pokaże na prezentacji multimedialnej autor spotkania, będzie zdobycie Mt. Everestu przez Sir Edmunda Hillaryego i Tenzinga Norgaya w dniu 29 maja 1953 r. Nie zabraknie w tej opowieści Polaków. Zwłaszcza, że osiągnięcia polskich himalaistów na Evereście są ponadprzeciętne. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, jako pierwsi, stanęli na Evereście zimą 1980 r. Everest zdobyli Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i wielu polskich himalaistów. Po spotkaniu pokaz filmu "Die Bezwingung des Everest", w reż. Thomasa Stobarta (76. minut) ze zbiorów Muzeum Gór w Turynie. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi włoskiego Muzeum, Aldo Audisio za możliwość prezentacji tego dzieła zakopiańskiej publiczności.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.