PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Kronos Quartet zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach"

Piątek, 25 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" rozpoczął się niezwykłym wydarzeniem i prawdziwą ucztą dla melomanów. W kościele Św. Krzyża w Zakopanem wystąpił Kronos Quartet - jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie kwartetów smyczkowych.


Kronos Quartet założył w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych skrzypek David Harrington. Kwartet wystąpił od tamtej pory z tysiącami koncertów na całym świecie, wydał ponad 40 płyt, współpracował z wieloma kompozytorami i wykonawcami z całego świata, reprezentującymi różne style muzyczne - muzykę popularną, jazz i folk. Zespół od ponad 20 lat współpracuje również z zamieszkałym na Podhalu wybitnym polskim kompozytorem Henrykiem Mikołajem Góreckim. Za swą działalność artystyczną Kronos Quartet zdobył wiele znaczących nagród - m.in. w 2004 nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej i nagrodę "Muzycy roku" 2003 od Musical America. Muzyka kwartetu wykorzystywana jest także w sztuce filmowej, towarzyszyła m.in. dziełu Darrena Aronofsky'ego "Requiem dla snu".
W programie inaugurującego festiwal koncertu można było usłyszeć skomponowane specjalnie dla Kronos Quartet utwory Kwartet smyczkowy nr 4 (Kołysanka) Hanny Kulenty oraz ...hold me, neighbor, in this storm… Aleksandry Vrebalov, a także zaaranżowany dla zespołu Raga Mishra Bhairavi: Alap Ram Narayan, a po przerwie kwartet smyczkowy nr 3, op. 67 Pieśni Śpiewają autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego, napisany również dla Kronos. Były również niekończące się oklaski i bisy. Koncert był bowiem niezwykłym przeżyciem dla zakopiańskiej publiczności, która rzadko może podziwiać tak znakomitych artystów.
Gośćmi honorowymi koncertu był kompozytor Henryk Mikołaj Górecki oraz Mieczysław Wasilewski - wnuk siostry Mieczysława Karłowicza, który przyjechał z Anglii specjalnie na festiwal poświęcony pamięci tego wybitnego kompozytora.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.