PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Spotkanie z ks. Władysławem Zarębczanem "Watykan od kuchni..."

Niedziela, 25 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka22 października w Restauracji „U Wnuka” gościł ksiądz Władysław Zarębczan. Spotkanie zorganizowane z okazji 20-tej rocznicy jego pracy w instytucjach watykańskich zatytułowane zostało „Watykan od kuchni”. Rozmowę z jubilatem poprowadził redaktor Wojciech Mróz. Zagrała muzyka Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej.


Będziemy mówić o Watykanie, nie tym znanym z telewizora, ale tym od kuchni, gdyż ksiądz Władysław zdradzi nam dziś różne szczegóły swojej pracy w instytucjach watykańskich. Można powiedzieć, że ksiądz Władysław jest góralskim rezydentem w Watykanie - tak w klimat spotkania wprowadził Wojciech Mróz.
Wyjechałem dosyć wcześnie do Watykanu, w 1979 roku. Uczyłem się języka włoskiego. Była wtedy wielka euforia. Jan Paweł II otwierał nam wszystkie drzwi. Na uniwersytecie w Perugii jakikolwiek Polak lub Polka się pojawili, byli witani słowami: Jak wielkiego daliście nam papieża... W tych początkowych latach w Rzymie nie myślałem jednak, że będę pracować w Watykanie. Stało się to zupełnie przypadkowo. W 1989 roku rozpocząłem pracę w Radiu Watykańskim - wspominał ksiądz Zarębczan.
Ks. Władysław Zarębczan jest duszpasterzem, wykładowcą, dziennikarzem i publicystą, dr hab. filozofii (2004) i dr teologii (1997). Jest góralem, pochodzi z Gronkowa. Przez 9 lat był redaktorem w sekcji polskiej Radia Watykańskiego, następnie pracował w Głównym Komitecie Roku Świętego 2000. Od 2001 r. kieruje archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od wielu lat organizuje Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które odbywają się co roku w Rzymie. Jest autorem wielu artykułów opublikowanych w prasie włoskiej, polskiej i polonijnej oraz publikacji książkowych, m.in. „Polacy w Watykanie”.
Wieczór "U Wnuka" przyniósł jeszcze wiele wspomnień i refleksji. Były także niespodzianki przygotowane dla jubilata przez gospodynię spotkania Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk, Stanisławę Trebunię-Staszel, zespół Regle z Poronina oraz przyjaciół księdza Zarębczana, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.