PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

40-lecie zespołu regionalnego Holny

Środa, 18 listopada 2009 r.
Autor: AKS

fot. Krzysztof SuchowianZespół regionalny „Holny” w ostatnią niedzielę obchodził jubileusz 40-lecia. Zespół założony został w1968 roku przy ZWW „Cepelia” Zakopane i od samego pocżatku prezentował folklor Skalnego Podhala w formie autentycznej.


Członkami zespołu są rodowici górale z Zakopanego i okolic. Zespół liczy 60 osób, w tym 10 instrumentalistów. W okresie swojej działalności zespół bierze czynny udział w występach i imprezach organizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem Międzynarodowych Festiwali organizowanych w Polsce. Wielokrotnie był zdobywcą pierwszych miejsc na festiwalach zagranicznych. Praca zespołu regionalnego „HOLNY” opiera się w większości na odtwarzaniu obrzędów i zwyczajów zanikających na Podhalu. Śpiew, muzyka i tańce wywodzą się wyłącznie z terenu Podhala. Obcowanie z naturalną przyrodą oraz pracami związanymi z pasterstwem nadały kształt tańcom, melodiom góralskim.
Za całokształt swojej pracy oraz za odtwarzanie dawnych obrzędów i zwyczajów Zespół Regionalny „HOLNY” został odznaczony Medalem im. Oskara Kolberga.
Wyróżnienia Zespołu potwierdzają wartość i zasługi w podtrzymywaniu wspaniałych tradycji kultury regionalnej. Zespół regionalny „HOLNY” był zapraszany już do wielu krajów na Festiwale, m.in. do: Francji, Grecji, Włoch, Sycylii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Gruzji, Chorwacji, Turcji.
Zespół Regionalny „Holny” w swoim dorobku najbardziej ceni sobie zdobycie pięciu złotych, jednej srebrnej ciupagi i jednej brązowej oraz ostatnio złotej w konkursie tańca zbójnickiego.
W 2008 roku w wyniku likwidacji swoja działalność zakończyła ZWW Cepelia Zakopane. Dalsza działalność zespołu pomimo 40-letniej działalności nie była brana pod uwagę. W tej trudnej sytuacji członkowie zespołu nie poddali się i podjęli decyzję, że działając jako Stowarzyszenie w dalszym ciągu będą kultywować tradycje góralskie i kontynuować działalność zespołu.
W roku bieżącym zespół obchodzi 40-lecie swojej działalności. Kierownikiem, instruktorem, choreografem zespołu jest Jan Stachoń.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.