PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Multimedialnie o kulturze ludowej, czyli promocja filmu "Podhalańskie instrumenty pasterskie"

Piątek, 11 grudnia 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW zakopiańskiej Restauracji „U Wnuka” odbyła się promocja filmu edukacyjnego „Podhalańskie instrumenty pasterskie” zrealizowanego przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej Kościelisko w ramach projektu „Muzycko pieknie gros, kie swoje gęśle mos”. Restauracja „U Wnuka” na jeden wieczór zamieniła się w kino, a widzowie wypełnili aż trzy sale, w których ustawiono projektory i ekrany.


Gości przywitała gospodyni tego miejsca – Małgorzata Wonuczka-Wnuk, a spotkanie poprowadził autor scenariusza Krzysztof Trebunia-Tutka. Wzięli w nim udział również pozostali twórcy filmu. Muzyka góralska rozbrzmiewała nie tylko z głośników podczas projekcji filmu. Można ją było usłyszeć także na żywo dzięki uczniom Krzysztofa Trebuni-Tutki z TCKiS "Jutrzenka". Wspólnie z młodzieżą zagrali także występujący w filmie muzykanci – Władysław Trebunia-Tutka i Bartłomiej Koszarek. Podhalański Serwis Informacyjny Watra dla wszystkich przybyłych przygotował niespodziankę – płytę DVD z filmem „Podhalańskie instrumenty pasterskie”.
To jeszcze nie koniec wydarzeń związanych z naszym projektem. Dzięki współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym płyta zostanie dołączona do kwartalnika "Tatry" i razem z nim trafi do ponad dwóch tysięcy czytelników na Podhalu i w całej Polsce – zapowiedział Maciej Stasiński z serwisu WATRA, który opowiadał o ciekawym pomyśle na film oraz jego realizacji. Muzyka pasterska to jedynie niewielka część bogatego dziedzictwa kulturowego Podhala, tak więc tematów na pewno nam nie zabraknie. Już myślimy o kolejnym projekcie – dodał.


Film „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, czyli multimedialnie o kulturze ludowej

Projekt realizacji filmu „Podhalańskie instrumenty pasterskie” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Małopolskie. Pozostałymi partnerami projektu są: Biuro Promocji Zakopanego, Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego, Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".
Kultura góralska od wielu lat wzbudza ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających Zakopane gości i turystów. To tradycja wołosko-pasterska uczyniła ją tak niezwykłą dla ludzi z nizin. Niestety, często ich wiedza jest powierzchowna, a nawet stereotypowa i nie wnika w istotę tej kultury. Dotyczy to dziś również kolejnego pokolenia młodych górali, którzy żyjąc w oderwaniu od pasterskich korzeni, zwykle nie znają tego, co było codziennością ich dziadków. Zmieniło się góralskie życie, zmieniły się funkcje instrumentów pasterskich, Mimo upływu czasu i przemijających mód, ich niezwykły wygląd i brzmienie dalej są artystycznie atrakcyjne, stąd spotykamy je często na estradzie. Jednak aby się nimi prawdziwie zachwycić, trzeba je poznać dokładniej w całym kontekście kulturowym. Niniejszy projekt może temu z powodzeniem służyć – wyjaśnia autor scenariusza, instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka.
Film „Podhalańskie instrumenty pasterskie” z jednej strony dokumentuje unikalne i ginące zjawisko kultury ludowej, jakim jest budowa i gra na instrumentach pasterskich, z drugiej strony pełni ważną rolę edukacyjną. Jest skierowany nie tylko do osób zawodowo i hobbystycznie zainteresowanych tematem, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Nauczyciele mogą z niego korzystać podczas pracy z młodzieżą na lekcjach muzyki oraz wiedzy o regionie. Nowoczesna technika multimedialna pozwala w ciekawy i atrakcyjny sposób zapoznać wszystkich zainteresowanych z jednym z najciekawszych obszarów tradycyjnej kultury regionalnej. Wiedza ta podana jest w przystępnej, niekiedy anegdotycznej formie.
Film przedstawia tytułowe zagadnienie w różnych aspektach – zaczynając od źródeł i historii muzyki pasterskiej, poprzez budowę i wykonanie instrumentów, prezentację gry starszych mistrzów oraz młodych wykonawców, aż po rolę i wykorzystanie tych instrumentów współcześnie. W filmie udział wzięli współcześni muzykanci grający na instrumentach pasterskich: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Bartłomiej Koszarek, Jan Karpiel-Bułecka, Stanisław Michałczak, Szymon Bafia oraz Góralski Zespół "Zornica" i uczniowie Krzysztofa Trebuni-Tutki z TCKiS „Jutrzenka”. Wysoką wartość dydaktyczną i dokumentalną zapewnia współpraca z Muzeum Tatrzańskim im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego - jednym z konsultantów projektu jest etnograf dr Stanisława Trebunia-Staszel.
Ze względu na możliwość wykorzystania podczas lekcji w szkole, film jest podzielony na dwie części o długości ok. 30 minut każda. W części pierwszej przedstawiono dawne podhalańskie instrumenty pasterskie: róg, trombitę, fujarę bezotworową, piszczałkę sześciootworową, piszczałkę podwójną zwaną dwojnicą, kozę podhalańską i złóbcoki. Wspomniano też słynnych dawnych muzykantów, którzy współtworzyli historię muzyki pasterskiej, zarejestrowano grę współczesnych wybitnych góralskich instrumentalistów, którzy dzielą się z widzem swoim doświadczeniem i wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W drugim odcinku uporządkowano i rozszerzono wiadomości na ten temat, zaprezentowano najstarsze unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, pokazano współczesne funkcje takich instrumentów oraz tajniki budowy złóbcoków i kozy podhalańskiej – wyjawia Krzysztof Trebunia-Tutka.
Działania promocyjne twórcy filmu w dużej mierze skierowali do nauczycieli i uczniów. W Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko 27 listopada odbyła się otwarta dla wszystkich promocja oraz warsztaty dla nauczycieli muzyki i instruktorów dziecięcych zespołów góralskich. Kolejne spotkanie z filmem „Podhalańskie instrumenty pasterskie” odbyło się 9 grudnia w Restauracji „U Wnuka” w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.