PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

30 lat od śmierci Antoniego Rząsy

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Magda i Marcin Rząsowie

30 lat od śmierci Antoniego Rząsy26 stycznia mija 30 lat od śmierci Antoniego Rząsy. Postanowiliśmy uczcić tę rocznicę. Serdecznie zapraszamy: w poniedziałek 25 stycznia o godzinie 18.00 do Galerii Antoniego Rząsy przy ul. Bogdańskiego 16a w Zakopanem na wernisaż wystawy Antoni Rząsa.Rzeźby Niedokończone, a potem na kameralny spektakl muzyczny w wykonaniu Joanny Słowińskiej - Bal u Pana Boga. Artystka jest szczególnie związana z twórczością Antoniego Rząsy. Koncert ten jest efektem wieloletniego "dialogu" śpiewu Joanny z rzeźbami Rząsy.


We wtorek, 26 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy za dusze Antoniego i Haliny Rząsów - Msza święta w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Zakopane, przy ul. Kościuszki wykład poświęcony Antoniemu Rząsie wygłosi Dorota Brajerska - Omieczyńska, historyczka sztuki, absolwentka KUL, wybitna znawczyni życia i twórczości Antoniego Rząsy.
po prelekcji projekcja filmów: "Portret Antoniego Rząsy" Grzegorza Dubowskiego (1973r.) oraz "Boży Drwal" Krzysztofa Kokoryna (1995r.)

Współorganizatorem obchodów jest Urząd Miasta Zakopane - dziękujemy!

Rok Antoniego Rząsy to cykl wydarzeń mający na celu zwrócenie uwagi na dorobek artystyczny jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych twórców polskich XX wieku oraz ukazanie jego twórczości w bogatym kontekście sztuki polskiej i światowej. Mimo znakomitego i wysoko cenionego dorobku artystycznego, twórczość Antoniego Rząsy wciąż jest zbyt mało znana. Rok Antoniego Rząsy odbywający się w roku 30. rocznicę śmierci artysty wydaje się odpowiednią okazją, by przybliżyć postać Antoniego Rząsy szerszemu gronu odbiorców.

Wystawy rzeźb Antoniego Rząsy we Włoszech
W 1962 roku Antoni Rząsa spędził trzy miesiące we Włoszech. Była to podróż, która wywarła bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Organizując, przy współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie, cykl wystaw, pragniemy pokazać inspiracje włoskie w pracach Antoniego Rząsy. Rzeźby zostaną wyeksponowane w zabytkowych budowlach, w bezpośrednim sąsiedztwie dzieł, które zainspirowały artystę. Projekt inauguruje wystawa w rzymskim kościele San Stefano Rotondo w marcu 2010. Kolejnym etapem podróży rzeźb Antoniego Rząsy po Włoszech będzie Katania na Sycylii, Bolonia i Werona.

Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy w Tyńcu
Ekspozycja ta pomyślana jest jako zamknięcie cyklu wystaw włoskich. Pokaz rzeźb Antoniego Rząsy w krużgankach klasztoru tynieckiego połączony będzie z prezentacją multimedialną dokumentacji podróży rzeźb po Włoszech.

Publikacja korespondencji / pism / Antoniego Rząsy
Od 2002 Fundacja Rząsy jest w posiadaniu korespondencji Antoniego Rząsy z jego bratem Józefem, obejmującej okres od 1954 do 1980 roku. W 2003 ukazał się mały wybór tych listów. W ramach Roku Rząsy planujemy pełniejszą publikację listów do brata, wzbogaconą o korespondencję i innymi osobami oraz o notatki artysty.

Film o twórczości Antoniego Rząsy
Lektura korespondencji z bratem oraz pomysł pokazania rzeźb we Włoszech stał się inspiracją dla Krzysztofa Kokoryna, który zamierza zrealizować film poświęcony Antoniemu Rząsie. Pierwszy film Krzysztofa Kokoryna o tym twórcy zdobył nagrodę publiczności na zakopiańskim Festiwalu Filmów o Sztuce w 1995 roku. Przygotowywany materiał, bazujący na tekstach Antoniego Rząsy, został pomyślany jako rozwinięcie poprzedniego filmu, w którym o artyście wypowiadali się jego przyjaciele i uczniowie.

Wystawy
Zamierzmy zorganizować trzy wystawy. Pragniemy pokazać mało znany, a wyjątkowo interesujący dorobek fotograficzny żony Antoniego Rząsy, Haliny Rząsowej, oraz zaprezentować prace Barbary Zbrożyny i Józefa Nowaka. Podstawowym założeniem projektu jest prezentacja artystów z różnych pokoleń o odmiennym doświadczeniu spotkania z twórczością Antoniego Rząsy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.