PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

W 70. rocznicę śmierci Kazimierza Przerwy Tetmajera

Środa, 9 czerwca 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

W 70. rocznicę śmierci Kazimierza Przerwy TetmajeraW 70. rocznicę śmierci Kazimierza Przerwy Tetmajera, w ramach VIII Dni Zakopanego, Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, Klub Literacki "Tra-Wers" i Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne zorganizowali wycieczkę literacko- turystyczną. W samo południe, na Starym Cmentarzu w Zakopanem członkowie tych stowarzyszeń recytowali utwory wielkiego poety Młodej Polski, którego prochy spoczęły na Pęksowym Brzyzku w czerwcu 1986r. (z inicjatywy m.in. ś.p. Wincentego Galicy).


Motywem przewodnim wycieczki był utwór "Na Anioł Pański bija dzwony...". Przy grobie poety głos zabrali: Marian Matusiak, prezes Klubu Literackiego Tra-Wers i wice przewodniczący Tatrzańskiego Klubu Niezależnych - Adam Kitkowski. Zagrała motywy pieśni góralskich Kapela Obrochtów i złożono na grobie artysty i dzialacza narodowego symboliczną wiązankę kwiatów.
Następnie zebrani przeszli ulicami Zakopanego do Parku, gdzie recytowano utwory Tetmajera i o Tetmajerze. Dalej wycieczkowicze, jedni pieszo, inni pięknym lando przemieścili się pod Wielką Krokiew, gdzie wysłuchano popisów muzycznych młodej kapeli góralskiej (już piąte pokolenie muzykantów).
Dalej wycieczka podążyla do Kuźnic, gdzie wysłuchano opowieści Macieja Krupy- przewodnika tatrzańskiego i publicysty na temat tatrzańskich "podbojów" Tetmajera. Ostatnim etapem wycieczki literacko-turystycznej był recital Jerzego Tawłowicza - zakopiańskiego poety i barda, a także przewodnika tatrzańskiego i felietonisty. Występ połączony był z recytacją utworów współczesnych, napisanych przez członków klubu literackiego.
Organizatorzy dziękują uczestnikom tego wydarzenia i cieszą się, że dopisała pogoda, a smucą, że nie dopisala frekwencja.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.