PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa zdjęć Heleny Warszawskiej

Czwartek, 17 czerwca 2010 r.
Autor: AKS

Wystawa zdjęć Heleny Warszawskiej16 czerwca w Galerii Jednego Autora działającej przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury otwarta została wystawa zdjęć „Helena Warszawska – Królowa Zakopanego”, przygotowana przez Mieczysława Króla Łęgowskiego. Zdjęcia pochodzą z archiwalnych zbiorów Heleny Warszawskiej, Mieczysława Króla Łęgowskiego, Stanisława Gała, Antoniego Marmola i Kamila Stocha.


W kwietniu, kiedy Siostra Warszawska świętowała swój jubileusz, wystawę mozna było oglądać w restauracji "U Wnuka".
Siostra Helena Warszawska jest pielęgniarką znaną wszystkim w Zakopanem i nie tylko. Od wielu lat towarzyszy odbywającym się pod Tatrami imprezom sportowym, a także Festiwalowi Folkloru.


Helena Warszawska „Królowa Zakopanego"

Helena Warszawska jest sportową legendą Zakopanego i „Królową" naszego miasta. Osobą powszechnie szanowaną i lubianą, związaną ze sportem i „białym szaleństwem" od wielu lat, można powiedzieć, że od zawsze. Dyrektor zawodów cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer zawsze przywozi do Zakopanego najlepsze czekoladki specjalnie dla Niej. Hofer przecież wie, że „Królowa" lubi tylko to, co najlepszej marki... Helena Warszawska jest na każdych zawodach sportowych w Zakopanem. Zawsze elegancko ubrana, na wybiegu Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza, czeka cierpliwie na zawodników i skoczkom rozdaje czekoladki. Ten widok stał się niemal wizytówką zakopiańskiego Pucharu Świata. Życiowe pasje? Ma je, a jakże: to wieloletnia praca w charakterze pielęgniarki w zakopiańskim COS-ie i właśnie sport. Tym wartościom podporządkowała cała swoje wartościowe życie.

Zdobyła wykształcenie średnie zawodowe z tytułem pielęgniarki dyplomowanej, a staż odbyła w klinice Akademii Medycznej w Warszawie (u prof. A. Grucy) w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii. Zdobyła uprawnienia pielęgniarki dyplomowanej. Następnie rozpoczęła pracę w gabinecie medycznym dla sportowców w Hotelu „Imperiał" (1950-52), oraz jako pielęgniarka w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem i jako pielęgniarka dyplomowana i przełożona Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej przy centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem (lata 1963-1998). Uczestniczka (jako opieka medyczna) wielu imprez i zawodów sportowych w kraju i za granicą (np. Igrzyska Olimpijskie w Rzymie 1960). Od wielu lat współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Honorowa obywatelka miasta Ciudad Real w Hiszpanii (2001).

Wielokrotnie odznaczana za swoją działalność: Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, złotym medalem „Zasłużony działacz kultury fizycznej", złotą odznaką „Za zasługi dla Zakopanego", złotą odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego", złotą odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, złotym medalem „Gazety Krakowskiej", złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, złotą odznaką Polskiego Związku Narciarskiego i wieloma innymi. (...)

Siostra Helena Warszawska jest otwarta na innych ludzi, obdarza wszystkich szczerym uśmiechem, dobrym słowem i gorącym sercem... A to przecież tak wiele znaczy...

Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
(tekst towarzyszący wystawie fotografii)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.