PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Europejskie Targi Produktów Regionalnych

Poniedziałek, 9 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 5-8 sierpnia w Zakopanem po raz pierwszy odbyły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Przez cztery dni 65 producentów z Polski i zagranicy prezentowało ponad 150 produktów regionalnych i tradycyjnych. Targi odbywały się równolegle w trzech miejscach: na dolnej Równi Krupowej, na Placu pod Gubałówką oraz na Krupówkach. Towarzyszyły im także takie wydarzenia jak Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, II Światowy Zjazd Górali, X Targi Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Seminarium pt.: „Produkty Regionalne w Europie”, liczne występy zespołów folklorystycznych oraz koncerty gwiazd - zespołu Zakopower i Justyny Steczkowskiej.


Program był niezwykle bogaty i interesujący. Targi okazały się prawdziwą kulinarną ucztą, bowiem regionalne przysmaki można było degustować, a także zakupić wprost od producentów.

Celem targów była prezentacja dorobku kulturalnego Podtatrza, a także zacieśnienie partnerstwa lokalnego, krajowego i międzynarodowego w zakresie promocji produktów regionalnych.

W Polsce jest to temat szczególnie ważny, ponieważ dopiero od niedawna rejestrujemy, certyfikujemy i promujemy produkty regionalne. Podczas specjalnego seminarium specjaliści zastanawiali się więc, co zrobić, by te produkty na stałe zagościły na stołach polskich konsumentów.

- Za wzór stawiamy sobie Włochów i Francuzów. Powinniśmy korzystać z ich bogatych doświadczeń i rozwiązań dotyczących produktów regionalnych, pamiętając jednak, że oni wypracowywali je przez wiele lat - mówił obecny na targach przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Dariusz Goszczyński.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych zostały sfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu „KULTURA? TAK! Promocja dziedzictwa kulturowego jako czynnik zrównoważonego rozwoju lokalnego Podtatrza”.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z poszczególnych wydarzeń odbywających sie w ramach Europejskich Targów Produktów Regionalnych.


Europejskie Targi Produktów Regionalnych – wyniki konkursów:

 

FESTIWAL OSCYPKA

Skład komisji:

Andrzej Gąsienica Makowski, Starosta Tatrzański

Janusz Majcher, Burmistrz miasta Zakopane

Janina Kwiecień, Starosta Kartuski

Zygmunt Worsa, Starosta Łowicki

Adam Radko, Dyrektor SANEPID-u Zakopane

Kazimierz Furczoń

Andrzej Zubek

Andrzej Staszel Furtek

Konkurs na najlepszego oscypka wygrał Stanisław Stękała

Władysław Barnaś - nagroda publiczności

Pokaz dojenia i strzyżenia owiec: Juhas, Krzysztof Łaś z bacówki Kazimierza Furczonia oraz Andrzej Rzepka

 

Konkurs na najlepszy produkt
Europejskich Targów Produktów Regionalnych:

Skład komisji:

Halina Ruszał, Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

Kucharze z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni: Sebastian Krauzowicz Szef kuchni Hotelu Crocus, Olaf Ratz Szef kuchni Pałacu w Małokowie, Konrad Kulczyński  Hotel Mercure Kasprowy.

- przetwory z owoców i warzyw: kapusta z chrzanem i cebulą Gospodarstwo Ekologiczne Krystyna i Robert Wagner „Wagnerówka” Ziębice

- inne produkty: mąka żytnia – Gospodarstwo Ekologiczne Krystyna i Robert Wagner „Wagnerówka” Ziębice

- Pieczywo i ciasta: rogal świętomarciński – Cukiernia ”Przewoźny”

- miody: miód leśny – Gospodarstwo pszczelarskie Michał Ceroń

- oleje: Oliwa Kalisto – Smaki Grecji, SIS Siguri Sinergasia

- przetwory z mięsa: szynka – Gawor Produkcja Wędlin Jakosć i Tradycja, Szczepan Gawor

- nabiał i sery: bryndza kozia – Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA” – Waldemar i Tomasz Maziejuk

- soki i napoje:  Łotewski kwas chlebowy -  Baltic Glass, Ząbki

- Makarony i pierogi: pierogi z kaszą – Dom Weselny „Akropol” Pub Laguna

- alkohole: nagrody równorzędne „Mama z Tatą” – Czechy oraz Miodula Staropolska - Toorank Polska

- Piwo: piwo łaskie – Piwomar, Browar KOREB

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.