PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Gimnazjaliści na festiwalu "Muzyka na Szczytach"

Środa, 13 października 2010 r.
Autor: Anna Sokołowska

fot. Beata Marchlik HulbójUczniowie klasy I o profilu humanistycznej z Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem rozpoczęli pierwszy rok nauki w nowej szkole niezwykle interesująco. Jak przystało na „humanistów”, mieli możliwość intensywnego korzystania z dobrodziejstw kultury już we wrześniu.


Uczniowie, wraz z panią Beatą Marchlik-Hulbój, obejrzeli wystawę autorską pracowni lutniczej Wojciecha Topy – zakopiańskiego lutnika. Młodzież chętnie zadawała pytania na temat powstawania instrumentu, jego kształtu, dźwięku. Dwóch chłopców otrzymało za swój aktywny udział nagrodę w postaci płyty CD „Skrzypce z polską duszą”. Może kiedyś to właśnie oni dołączą do grona zakopiańskich lutników…. Dodatkowym atutem tej wystawy był fakt, że młodzież miała okazję słyszeć brzmiące w oddalonych salach Grand Hotelu Stamary dźwięki operowe ćwiczących swój wokal śpiewaczek.

Prawdopodobnie ten dodatkowy element spowodował, że ci sami uczniowie z wielką przyjemnością wybrali się również z panią Beatą Marchlik-Hulbój i swoją wychowawczynią, panią Anną Sokołowską, na koncert „Młode talenty” będący jedną z imprez w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Swoje talenty zaprezentowały wówczas najlepsze uczestniczki Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich śpiewu solowego prowadzonych przez panią prof. Jagnę Sokorską-Kwika. Miejmy nadzieję, że projekt „Zakopane reAnimacja” organizowany przez Stowarzyszenie im. Karłowicza przyciągnie większą ilość uczniów z innych zakopiańskich szkół, zachęcając do poznania mało popularnej wśród młodzieży, muzyki poważnej. Jedno jest pewne – uczniowie Gimnazjum nr 1 nie żałowali i w przyszłym roku z wielką chęcią skorzystają z możliwości takiego kontaktu z kulturą.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość...
    130 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.