PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wieczór o Władysławie Hasiorze...

Piątek, 26 listopada 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wieczór o Hasiorze poprowadziła Julia Opalach25 listopada 2010 r. odbył się kolejny wieczór z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim", poświęcony życiu i twórczości znanego zakopiańskiego artysty, Władysława Hasiora. Organizatorami spotkania byli Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Dworzec Tatrzański.


Spotkanie poprowadziła Julita Opalach z Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Opowiadała  ona o najważniejszych faktach z życia Artysty, najwięcej uwagi poświęcając jego twórczości. Wykład był przede wszystkim poszukiwaniem „artystycznych przodków” Hasiora, głównie w pracach Pabla Picasso i innych znanych europejskich twórców. Omówiła również jego najważniejsze prace: sztandary, pomniki, assemblages, a także ceramikę. Sporo uwagi poświęciła jego fotografiom (kolekcja obejmuje ok. 20.000 slajdów), ułożonym w cykle tematyczne, a znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Zbiór ten został ostatnio zdigitalizowany. Wykład był swego rodzaju wędrówką po ogrodzie sztuki Hasiora, uzupełnioną fragmentami programu studyjnego "Sam na sam z Władysławem Hasiorem" oraz filmu "Nie buduję już pomników" (reż. Urszula Dubowska i Paweł Sosnowski). Nagrania zaprezentowaliśmy dzięki uprzejmości pani Urszuli Dubowskiej. Sporo miejsca poświęcono także temu, jakim człowiekiem był Władysław Hasior. Po wykładzie zabrali głos artyści, którzy osobiście znali Hasiora, co było znakomitym dopełnieniem wykładu. Szczególne emocje wywołała sprawa pomnika na Snozce, o którym wypowiedzieli się Andrzej Szarek i Jarosław Hulbój. O sztuce Hasiora i jej wpływie na współczesne pokolenie polskich artystów mówili: Jerzy Jędrysiak, Marcin Rząsa, Jerzy Fober, Karol Gąsienica-Szostak, a ze strony Muzeum Tatrzańskiego Agata Nowakowska-Wolak i Marek Gronkowski. W spotkaniu wzięło udział ok. 90 osób, a wśród nich młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Patronat medialny nad wieczorem sprawował "Dziennik Polski" Redakcja Zakopane.

Patronat internetowy sprawował Podhalański Serwis Informacyjny Watra.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.